Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spójrz w niebo – nad nami latające godło Polski [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

W czasie Święta Niepodległości spoglądając w górę, mogliśmy zobaczyć na polskim niebie sokoły – dumę naszego lotnictwa wojskowego - F-16 Falcon. Tymczasem na co dzień wystarczy zadrzeć głowę do góry i jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, to nad głową przeleci nam… Godło Polski. Ptak, o którym mowa, a którego już dość często możemy spotkać w lasach to bielik! Przez wieki gatunek ten utożsamiany był z orłami.

Prawdopodobnie „pomyłka” bielika z orłem, ma swój początek związany z łacińską nazwą orłów właściwych: aquila — orzeł oraz podobieństwem innego łacińskiego słowa aqua oznaczającego wodę. Jako że nasi przodkowie postrzegali mocne związki bielików ze środowiskiem wodnym, bielik przez lata był traktowany przez nich jako orzeł. Tymczasem jest gatunkiem z rodziny jastrzębiowatych, który dziś świetnie radzi sobie w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Dzięki leśnikom prowadzącym właściwie, zrównoważoną gospodarkę leśną oraz wyznaczaniu nowych stref ochrony gatunkowej w lasach ten niezwykły i majestatyczny ptak – symbol Rzeczpospolitej – ma doskonałe warunki do życia. Jeszcze do 2004 roku, ptak ten miał status gatunku bliskiego zagrożenia

– mówi Damian Sieber Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Co więc stało się na przestrzeni lat? Na terenie Polski prawną ochronę bielika wprowadzono w 1952 roku, dziś gatunek jest objęty ochroną ścisłą, a działania leśników pomagają w zwiększeniu populacji tego ptaka. Siedliska bielików są szczególnie chronione, wokół gniazd ustanawiana jest strefa ochronna – 200-metrowa całoroczna oraz pięciusetmetrowa w okresie lęgowym, który przypada na luty i marzec. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach bielikowi jest dobrze, o czym świadczą liczby.

W 2014 roku na terenie katowickiej dyrekcji wyznaczonych było 40 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielika w tym 27 zasiedlonych natomiast w roku 2020 było to już 60 stref ochrony w tym 49 zasiedlonych. Na terenie Opolszczyzny ilość stref ochrony, które ustanowili leśnicy tylko w ciągu roku wzrosła z 45 stref w 2020 r. do 56 w 2021 r.

– mówi Anna Kuśka-Ciba z RDLP w Katowicach.

Populacja bielika, zdaniem specjalistów, powoli osiąga maksymalny pułap ekspansji, co można stwierdzić po wyborze miejsc na gniazda. Ze względu na konkurencję wewnątrzgatunkową część gniazd zakładana jest już w miejscach nie do końca optymalnych, jeśli chodzi o zapewnienie spokoju i komfortu rozrodu. Niestety mimo ochrony ścisłej, zagrożeniem dla gatunku nadal pozostają ludzie. W ubiegłym oraz tym roku doszło do kilku przypadków otrucia dzikich zwierząt w tym właśnie bielików. Części z nich udaje się pomóc dzięki leśnikom z Leśnego Pogotowia czy Opolskiemu Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „AVI”. W lipcu młodego bielika, który uległ zatruciu pokarmowemu, udało się uratować. Dzięki prowadzonemu monitoringowi leśnicy wiedzą, gdzie dany bielik przebywa. Nierzadko, bieliki uratowane na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach odwiedzają naszych południowych sąsiadów – Czechów i Słowaków, oraz zaglądają aż do Austrii.

Bielik to duży ptak drapieżny — orłan, z rodziny jastrzębiowatych, tak więc bielik sam w sobie nie jest orłem. Jednak ptak z naszego godła ma wielki, żółty dziób – główna cecha i atut bielików, a jest także współcześnie królem polskiego nieba jako największy ptak zamieszkujący nasz kraj. Ptak ten, swoją dostojnością i powagą wzbudza niewątpliwie duże emocje. Ważne więc by niezależnie od opinii czy to właśnie on jest w naszym godle, wspierać ochronę gatunku, jak czynią to leśnicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024