Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Społeczny projekt w Jastrzębiu: będą spotkania, warsztaty, zaczną działać kluby dla dzieci i młodzieży

Facebook Twitter

Społeczny projekt w Jastrzębiu ma wspomóc mieszkańców tego miasta, gmin ościennych w czasie transformacji energetycznej. Spory nacisk położony zostanie na zagadnienia związane z ekologią, chociaż nie tylko.

Społeczny projekt w Jastrzębiu

Społeczny projekt w Jastrzębiu „Pod skrzydłami Jastrzębia”

Spotkania, warsztaty, eventy. Startuje duży projekt w Jastrzębiu, który ma pomóc mieszkańcom w czasie transformacji. „Pod skrzydłami Jastrzębia” to działania obliczone na ponad dwa lata, których adresatami będą także z osoby z okolicznych gmin. A wszystko po to, by przygotować je za zmiany, jakie szykują się w regionie, na moment kiedy górnictwo przestanie być branżą dominującą, kiedy zmienią się w warunki m.in. na rynku pracy – zapowiada Anna Kuśmierz, koordynatorka projektu ze stowarzyszenia EBI z Jastrzębia.

Anna Kuśmierz: Nasze działania będą skierowane do mieszkańców właściwie w każdym wieku, miast  Jastrzębie-Zdrój, Żory, oraz gmin Mszana, Godów oraz Pawłowice. Zakładamy bardzo dużo zajęć z tematyki związanej np. z ekologią, ale także zajęć teatralnych czy związanych ze zmianami klimatycznymi, dla wszystkich mieszkańców wymienionej gminy w wieku od takich półrocznych dzieci, poprzez dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym, młodzież, kobiety, seniorów. Na pewno będzie dużo się działo.

Cały projekt będzie trwał dokładnie 30 miesięcy – dodaje Marta Kozłowska, koordynatorka projektu ze stowarzyszenia EBI.

Marta Kozłowska: To jest akurat taki fantastyczny czas na to, żeby zrobić naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy w zakresie, które mają wspomóc nasz region i wspomóc te tereny, na których realizowany jest projekt. Rozwijamy się, wiemy o tym, że się rozwijamy i chcemy pokazać mieszkańcom, jakie to jest piękne, ale również nauczyć, że musimy w tym rozwoju uwzględniać takie rzeczy, takie przesłanki jak: ekologia, jak cyfryzacja, jak problemy społeczne, które powinniśmy przeciwstawiać się oraz to, co też ważne w tym projekcie – potencjał naszego dziedzictwa kulturowego, bo to też jest ważne, żeby faktycznie nie zapominać o tym, czego doświadczyliśmy i czego uczyliśmy się przez całe pokolenia. Chcielibyśmy, żeby w naszym projekcie też to było zauważone i wybrzmiało, bo dla przyszłości jest to istotne.

Będzie sporo warsztatów, np. „Liderki zmian” dedykowane kobietom. Niebawem ruszą nabory do poszczególnych grup:

Marta Kozłowska: Nabory do tzw. klubów – ponieważ projekcie również realizujemy kluby: klub dziecka, klub młodzieży, klub seniora, klub kobiety – właściwie zaczną się już za chwilkę. Natomiast te takie nabory konkretne i na konkretne warsztaty czy ekologiczne, czy pasjonackie, czy na zajęcia animacyjne, będą regularnie ogłaszane na naszych stronach po to, żeby mieszkańcy o tym wiedzieli, mogli się na nie zapisać.

Będą tez spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych w ramach tzw. „kawiarenki pełnej rozmów”:

Marta Kozłowska: Będą to takie spotkania z zaproszonymi specjalnie na tę debatę gośćmi w danej tematyce. Wszyscy mieszkańcy, którzy do kawiarenki przejdą, będą mogli nie tylko posłuchać, co nasi goście mają do powiedzenia na ważne społecznie tematy, ale również zadawać pytania, więc będzie to taka mocno interaktywna część naszego projektu.

Radio 90: Tematy, które będziecie poruszać bardzo różne?

Marta Kozłowska: Od życia kobiet i pracownicy, czyli te tematy takie mocno społeczne, związane z naszą kobiecością i łączeniem życia zawodowego z prywatnym, przez kwestie właśnie ekologiczne, przez kwestie nasze domowe, naszego budżetu domowego, przez właśnie rzeczy dotyczące dziedzictwa.

W ramach projektu powstanie też Centrum Inicjatyw Lokalnych:

Aneta Bagińska: Planujemy ogłoszenie naborów na 140 inicjatyw lokalnych. W trakcie realizacji całego projektu będzie to podzielone na poszczególne nabory. Wnioski będą mogły składać tzw. grupy nieformalne, czyli mieszkańcy obszarów objętych projektem. W ramach tych inicjatyw będzie można zgłosić swoje mini projekty dotyczące rozwiązywania problemów społecznych z zakresu cyfryzacji, zmian ekologicznych, dziedzictwa kulturowego. Złożenie tej inicjatywy będzie poprzedzone cyklem warsztatów, więc jakby my przygotujemy te grupy osób, które będą chciały przygotować taki wniosek – jak mają się przygotować, co powinien zawierać? Później, po przyznaniu będziemy też troszeczkę nadzorować i pomagać w realizacji i na każdą z inicjatyw będzie można uzyskać maksymalnie 6 tys. zł.

dodaje Aneta Bagińska, dyrektor stowarzyszenia EBI. Partnerami projektu „Pod skrzydłami Jastrzębia są: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Łaźnia Moszczenica, MOK i Miejska Biblioteka Publiczna. Projekt jest dofinansowany z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To dotacja w wysokości ponad 7 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj