Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spółki węglowe kuszą uczniów. Młodzi ludzie wybierają zawód górnika

Facebook Twitter

Coraz więcej uczniów myśli o zawodzie górnika i decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Szkoły otwierają takie profile, widząc, że na tym rynku znów jest zapotrzebowanie. Kusząca jest gwarancja zatrudnienia i miesięczne stypendia. Spółki węglowe kuszą uczniów i odpowiadają dlaczego warto wybrać górnictwo?

Rozmawialiśmy z Markiem Ćmokiem, Łukaszem Kolarczykiem i Dawidem Lerchą, laureatami olimpiady wiedzy o górnictwie, której 13. edycja odbyła się w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku:

Spółki węglowe od lat współpracują ze szkołami. W przyszłym roku w województwie śląskim powstać mają dwa technika górnicze. Jedno w Rudzie Śląskiej, drugie w Rybniku. Mówi Andrzej Sączek z Polskiej Grupy Górniczej:

Radio 90: Po latach wielkiego znaku zapytania, dzisiaj chyba coraz mniej wątpliwości, że węgiel jednak będzie wydobywany, że kopalnie mają przyszłość i ten zawód, który oni sobie wybrali ma sens.

Andrzej Sączek: Dokładnie, tym bardziej że zdajemy sobie z tego sprawę, że to nie jest łatwy proces wykształcić dobrze przygotowanego górnika, a szczególnie technika górnika, który docelowo po ukończeniu studiów może pełnić również funkcje nadzorcze, zarządcze, czyli pełnić rolę osoby dozoru ruchu. W tym kierunku my jako Polska Grupa Górnicza będziemy szli. Chętnie wspieramy takie inicjatywy. Speaker 1: Po latach wielkiego znaku zapytania, dzisiaj chyba coraz mniej wątpliwości, że węgiel jednak będzie wydobywany, że kopalnie mają przyszłość i ten zawód, który oni sobie wybrali ma sens.
Speaker 2: Dokładnie, tym bardziej że zdajemy sobie z tego sprawę, że to nie jest łatwy proces wykształcić dobrze przygotowanego górnika, a szczególnie technika górnika, który docelowo po ukończeniu studiów może pełnić również funkcje nadzorcze, zarządcze, czyli pełnić rolę osoby dozoru ruchu. W tym kierunku my jako Polska Grupa Górnicza będziemy szli. Chętnie wspieramy takie inicjatywy.

Formą wsparcia jest gwarancja pracy po skończeniu szkoły oraz program dobry start:

Andrzej Sączek: Jest gwarancja zatrudnienia. Ten program „Dobry Start” również oferuje stypendia. Stypendia w wysokości 250 zł na dziś, ale od roku szkolnego 2023/2024 dla techników górników to jest 400 zł miesięcznie. Dla techników, mechaników, techników, elektryków, mechatroniki- 300 złotych miesięcznie. Na koniec roku szkolnego to jest 1500 zł dla techników- górników za dobre wyniki i 1200 złotych dla mechaników, elektryków, mechatroników. Przy podpisywaniu umowy o zatrudnienie w Polskiej Grupy Górniczej po ukończeniu szkoły każdy z absolwentów otrzyma 5 tysięcy złotych i to jest właśnie ten dobry start w PGG.

Warto tu wspomnieć, że od kilku lat spółki węglowe borykają się z problemem tzw. luki pokoleniowej. Przez lata nie kształcono wystarczającej liczby górników.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024