Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Spór o parking na ulicy Asnyka w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

Ten remont nic nie zmieni. Jak nie było miejsc parkingowych, tak nie będzie" - mówi nasz słuchacz Darek, mieszkaniec ulicy Asnyka w Wodzisławiu. W ten sposób komentuje prace prowadzone tuż pod jego blokiem. Remont nawierzchni jest dofinansowany z Funduszu Dróg Samorządowych i nadzorowany przez Zarząd Dróg Miejskich.

Zanim powstał projekt, na spotkaniu z przedstawicielami magistratu, mieszkańcy zgłaszali urzędnikom swoje potrzeby:

Generalnie zależy nam, żeby stworzyć dodatkowe miejsca postojowe, bo nie ma gdzie zaparkować, a naprawdę nikt nie będzie jeździł i płacił za miejsce postojowe, skoro płaci już czynsz i jeszcze miałby płacić dodatkowo za miejsce postojowe. Jeżeli ktoś by dobrze pomyślał, może pod blokiem te paręnaście miejsc by zostało zrobionych. Protokół się spisało i na tym sprawa się zakończyła, a droga jak była tak będzie. Właściciele garaży dostali piękne szerokie podjazdy a nas się wyrzuci stamtąd i będziemy jeździć po osiedlach i parkować gdzie będzie wolne.

W Urzędzie Miasta w Wodzisławiu tłumaczą, że na Asnyka nie ma miejsca by zrobić tam parking. Naprzeciwko bloków są garaże, do tego chodnik i wąska droga umożliwiająca jedynie przejazd.

Fizycznie, zgodnie z przepisami prawa nie ma możliwości. Remont ulicy Asnyka a wcześniej Edwarda Sosny, postulowany był przez mieszkańców od bardzo wielu lat. Kilka lat trwały rozmowy przedstawicieli urzędu miasta z właścicielami garaży, którzy mają teren przed garażami jako własność, tak aby uregulować stan prawny i umożliwić wykonanie nam tej drogi. Niestety przez lata było tam trochę złej woli sąsiedzkiej, dziś nie ma to znaczenia, bo inwestycja jest realizowana. Projekt powstał w poprzedniej kadencji i jest realizowany zgodnie z tamtymi ustaleniami.

tłumaczy prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca i dodaje:

Często każdy z nas, użytkowników dróg ma takie złudzenie, że wystarczy kawałek utwardzonego placu, żeby wykonać miejsce postojowe. Jednak jak chce się już wykonywać to miejsce, to trzeba je wykonać zgodnie z przepisami. Jak nałożymy bilans miejsca na obecnie obowiązujące przepisy prawa i brak własności prawnej, w tym momencie nie da się wykonać nie nielegalnego, ale legalnego miejsca postojowego.

Jak wygląda ulica Asnyka w Wodzisławiu w trakcie remontu, zobaczcie na zdjęciach poniżej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj