Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spór o ulicę Głożyńską w Radlinie. Pytamy o stanowisko Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

Szerokość jezdni ma być ujednolicona do długości 5 i pół metra, ma też zostać wybudowany 2-metrowy chodnik i oświetlenie. "O poprawę bezpieczeństwa na ulicy Głożyńskiej w Radlinie od lat wnioskowali mieszkańcy" - odpowiada na sprzeciw Tomasz Wójcik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Wodzisławiu.

Projekt jest odpowiedzią na te uwagi:

Tomasz Wójcik: Aktualnie na ulicy Głożyńskiej od skrzyżowania z ulicą Rymera w kierunku Rydułtów obowiązuje ograniczenie tonażu do 12 ton. (…) Będzie utrzymany ten tonaż, tak jak dotychczas. Na prośbę mieszkańców planowane jest też wybudowanie dwóch progów zwalniających. Dojazd do strefy gospodarczej w mieście Rydułtowy będzie odbywał się jak dotychczas ulicą Orlowską od strony ulicy Bohaterów Warszawy. Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa i umożliwienia swobodnego włączenia się do ruchu z dróg podporządkowanych na skrzyżowaniu ulicy Rymera i Głożyńskiej planowane jest wybudowanie sygnalizacji świetlnej.

Na skrzyżowaniu dokonana zostanie korekta łuków, by umożliwić włączenie się do ruchu z dróg podporządkowanych.

Będą wykupy

– przyznaje:

Tomasz Wójcik: Zgadza się, w związku z ograniczoną szerokością pasa drogowego, jest niezbędne wykupienie części działek, aby wybudować zgodnie z obowiązującymi normami chodnik dla pieszych, aby umożliwić swobodne poruszanie się pieszych. Były wnioski sprzed lat, szczególnie matek z dziećmi, że nie mogą swobodnie przejść ulicą Głożyńską. (…) My cały czas konsultowaliśmy dokumentację projektową z urzędem miasta, przyjmowaliśmy te wszystkie uwagi mieszkańców.

Parametry techniczne narzucają przepisy, bo inwestycja ma być realizowana w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj” – słyszymy w PZD. Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie wie, że wokół przebudowy Głożyńskiej narastają różne emocje, wszyscy jednak zgadzają się co do jednego: musi być tam bezpiecznie:

Marek Gajda: Zarzut o braku konsultowania myślę, że jest chybiony na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, ten obszar tematyczny, co do którego zgłasza część mieszkańców pewne pretensje i tak jest ściśle określony przepisami. W rozporządzeniu jasno jest mowa o tym jakie to mają być parametry techniczne. Nawet jeżeli przyjęlibyśmy jakąś formę konsultacji, których nie trzeba przywoływać, to i tak musielibyśmy dojść do tych samych wymogów technicznych. Wszyscy, nie tylko mieszkańcy, ale też inwestor, wykonawca, będą musieli się do tego dostosować. (…)

We wtorek (26.04.) opinię w sprawie projektu przebudowy ulicy Głożyńskiej ma wyrazić Rada Miasta w Radlinie na zaplanowanej na ten dzień sesji.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj