Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sportowe wystawy w muzeum w Raciborzu: „Pierwszy mecz. Pierwszy gol”

Facebook Twitter

Sport to temat przewodni dwóch nowych wystaw czasowych prezentowanych w muzeum w Raciborzu. Nie przez przypadek, w końcu trwa mundial.

fot.muzeum-raciborz.pl

„Pierwszy mecz. Pierwszy gol”

Wystawa poświęcona jest początkom futbolu na ziemiach polskich. Dowiadujemy się z niej m. in., że pierwszy oficjalny mecz odbył się we Lwowie 14 lipca 1894 roku między drużynami z Krakowa i Lwowa i trwał tylko 6 minut. Opisana jest tu historia pierwszych lwowskich klubów piłkarskich, ich sukcesy i osiągnięcia. Ukazane są sylwetki najważniejszych piłkarzy i działaczy sportowych z tamtych czasów. Zwiedzający może poszerzyć swoja wiedzę na temat futbolu z przełomu XIX i XX wieku, z początkowego okresu istnienia tej dyscypliny sportowej w ówczesnej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Galicji.

„Jedyny taki medal”

Druga wystawa nosi tytuł „Jedyny taki medal”. Opowiada historię zdobycia przez polską reprezentację złotego medalu na turnieju olimpijskim w Monachium w 1972 roku. Ekspozycja pokazuje drogę naszej reprezentacji na igrzyska, jak również sam turniej. Warto wspomnieć o tym, że bramkarzem reprezentacji Polski był wówczas Raciborzanin Hubert Kostka.

fot.muzeum-raciborz.pl

Wystawy zostały przygotowane przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023