Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sportowiec Roku 2022 w Rybniku

Facebook Twitter

Najlepsi sportowcy z Rybnika uhonorowani za ubiegłoroczne osiągnięcia. Wczoraj (01.06.) w Domu Kultury w Chwałowicach odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono doroczne nagrody prezydenta miasta.

Fot. Wacław Troszka

Sportowiec Roku 2022 w Rybniku

Łącznie uhonorowano 52 sportowców reprezentujących 15 dyscyplin sportowych. Tytuł sportowca minionego roku otrzymał dżudoka klubu Kejza Team Rybnik, Piotr Kuczera, który na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy zdobył srebrny medal w kategorii wagowej do 100 kilogramów:

Piotr Kuczera: Zawody na pewno zapadną w mojej pamięci, bo pokonanie dwóch mistrzostw świata aktualnych na jednych zawodach nie zdarza się często. Także to będę pamiętał na pewno długo.

Radio 90: Podsumowując, jaki to był dla Ciebie rok 2022?

Piotr Kuczera: Zapowiadał się bardzo dobrze, bo zdobycie Wicemistrzostwa Europy, później 3. miejsce na Grand Prix. Wszystko pokazywało, że będę liczył się na mistrzostwach świata o medal. I niestety doznaje kontuzji, która wykluczyła mnie z rywalizacji na osiem miesięcy. Nieszczęśliwa druga część roku, ale z kolei urodził mi się synek w drugiej części roku, więc też była szczęśliwa.

Piotr Kuczera

Najlepszym trenerem został szkoleniowiec RMKS-u Rybnik, jednocześnie trener juniorskiej reprezentacji Polski szpadzistek, Artur Fajkis, którego podopieczni odnosili sukcesy na imprezach mistrzowskich w kraju, a Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak także w świecie.

Artur Fajkis: To tak naprawdę ukoronowanie całej tej mojej pracy. Przez ostatnie dwa sezony moi zawodnicy zdobywali znakomite wyniki, bo takich wyników nie było w szermierce nigdy. Historyczne są wyniki. Zdobyliśmy srebrny medal mistrzostw świata. Bardzo dla nas cenny medal i również to, że jednak ten nasz klub – młodzieżowy klub jakby nie było, zdobył najważniejsze dwa tytuły, czyli zdobyliśmy złoty medal drużynowo w szpadzie juniorskiej, zdobyliśmy złoto w szpadzie kobiet, więc to jest naprawdę ogromny sukces.

Praca trenera szermierki nie jest jest łatwa

– podkreślał Artur Fajkis.

Artur Fajkis: Chyba łatwiej być – w cudzysłowie oczywiście – trenerem np. pływania, bo podaje się treningi i ten zawodnik tu pływa. Ja, żeby zawodnik nauczył się techniki, to muszę się przypiąć, muszę pokazać się, przebrać w bardzo gruby strój, prawie podobny do tego, jak pies atakuje trenera. Na pewno jest to męczące. To jest fizyczna praca. Czasami z treningu wychodzę tak, jakbym po prostu przełożył dobrych parę cegieł na budowie. Jest to trudne, ale jest ta satysfakcja, że ci zawodnicy zajmują znakomite miejsca i możemy się takimi wynikami poszczycić w roku 2022. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Artus Fajkis

Działaczem minionego roku wybrano przedstawiciela sportów walki Jana Jasiewicza, który od lat realizuje różnego rodzaju projekty promujące wśród najmłodszych sport jako sposób na spędzenie czasu oraz walkę z nałogami a ostatnio angażuje się również w projekty dla seniorów związane z tai-chi.

Jan Jasiewicz: Wzruszenie bardzo duże. Jestem zaskoczony całkowicie, ale też przyznaje się, że bardzo ciężko pracuję. Douczam się cały czas z neurobiologii, cały czas konsultacje, cały czas działamy. To nie jest tak, że człowiek siada na laurach, bo teraz mu się coś należy. To jest po prostu teraz taki motor do dalszego działania. A w związku z tym, że interesuje się nami nawet miasto Płock, żeby w jakiś sposób tam zaszczepić to, co w Rybniku jest, bo to się wszystkim podoba. Dużo jest mistrzów, różnych nauczycieli, ale nie ma takiego czegoś jak myśmy zaproponowali, że jesteśmy na granicy medycyny i kultury fizycznej i to jest piękne.

Jan Jasiewicz

Sportowcy z Rybnika co roku dostarczają nam wielu emocji, zdobywają laury na arenach krajowych i międzynarodowych.

Mamy kogo nagradzać

– cieszył się prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: To na pewno cieszy. Mamy całą gamę osiągnięć właściwie w różnych dyscyplinach. To też bardzo cieszy, bo jest przecież i działalność społeczna, jest szpada, jest judo, ale też mnie zawsze bardzo cieszą ci najmłodsi, którzy z dużą pasją i takim zapałem wychodzą na scenę dumni z tego, co zrobili w roku 2022. Myślę, że przykład tych starszych jest taki bardzo pociągający. Widzą, że ich wysiłek i ich praca ma sens, bo są efekty.

Piotr Kuczera

Kolejna gala za rok. Po kilku miesiącach tego roku już wiadomo, że będzie kogo nagradzać. Rybniccy sportowcy mogą pochwalić się znaczącymi sukcesami na arenach krajowych i zagranicznych a przed nimi jeszcze wiele tegorocznych imprez.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj