Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sposób na zły nastrój? Antydepresyjna domowa aromaterapia

Facebook Twitter

Długie jesienne wieczory często powodują przygnębienie i złe samopoczucie. Długotrwałe uczucie niechęci i smutku może prowadzić nawet do depresji. Jak przygotować się na kolejne miesiące chłodów? Dowiedz się więcej o zapachach i spróbuj domowej aromaterapii.

fot.Devanath/pixabay

Jak to działa?

Naukowcy udowodnili, że zapachy mogą bardzo mocno oddziaływać na nasz mózg. Każdy zapach ma swoje specyficzne właściwości, które mogą oddziaływać na nasz układ limbiczny. To właśnie stymulacja tej części mózgu powoduje przywołanie wspomnień, odczuć i opowiada za poprawę nastroju. Aromaterapia relaksuje ciało oraz umysł, pomaga się wyciszyć a nawet wzmocnić naszą odporność, załagodzić ból czy usprawnić nasze krążenie.

fot.Devanath/pixabay

Aromaterapia w twoim domu

W obecnych czasach pandemii większość z nas została zamknięta w swoich domach. Nasze mieszkania stały się miejscem pracy, szkoły i życia codziennego. Dlaczego więc do swojej przestrzeni życiowej nie wprowadzić medycyny alternatywnej?

Olejki eteryczne są tanie, a metody ich użycia bardzo proste. Wystarczy użyć kominków zapachowych, robić inhalacje, czy wlać kilka kropel do kąpieli czy na naszą poduszkę. Można korzystać również z dyfuzorów zapachowych, czyli urządzeń stopniowo uwalniających zapach i roznoszących go po pomieszczeniu.

fot.irakudryavtseva/pixabay

Jaki olejek wybrać?

Zanim kupisz olejek eteryczny, sprawdź jego skład. Najlepiej wybrać ten olejek, który jest naturalny i nie zawiera dodatków czy ulepszaczy.  Niektóre zapachy odpowiadają za poprawę naszego nastroju. Jakie wybierać? Spróbuj tych:

Olejek lawendowy – jest w stanie wywołać uczucie zadowolenia oraz znacznie uspokoić zszargane nerwy. Ułatwia zasypianie, przywraca równowagę emocjonalną, łagodzi ból głowy.

Olejek cytrusowy – działa pobudzająco, łagodzi złość i przemęczenie. Zmniejsza także objawy lęku. Wzmacnia wytrwałość, pomaga utrzymać skupienie i świeżość myśli w trakcie długotrwałego wysiłku umysłowego.

Olejek Ylang-Ylang zwany także jagodlin wonny- pomaga w walce z depresją i stresem. Przywraca równowagę, podnosi ciśnienie, ułatwia koncentrację i pobudza zmysły, rozluźnia ciało i umysł, wzmacnia libido.

Olejek z rozmarynem- dzięki niemu odzyskasz energię, polepszysz pamięć i pobędziesz się uczucia zmęczenia fizycznego i psychicznego. Stymuluje pracę mózgu i układu nerwowego, relaksuje.

fot.HVesna/pixabay

Olejek cynamonowy- ma ostry zapach, łagodzi zmęczenie i pobudza koncentrację. Wycisza, wprowadza w spokojny nastrój, przynosi poczucie bezpieczeństwa.

Olejek miętowy- idealnie sprawdzi się na gorszy dzień, gdy masz problemy z koncentracją. Stymuluje intelekt, ułatwia skupienie uwagi.

Olejek z drzewa sandałowego- uspokaja, ukoi nerwy, niweluje stres. Dodatkowo zmniejsza napięcie w ciele i umyśle.

Olejek różany- stymuluje nasz organizm i umysł. Pobudza w nas poczucie radości i spokoju. Stosowany jest również dla złagodzenia kaszlu o podłożu astmatycznym. Łagodzi także uporczywe bóle głowy, również migrenowe. Ma działanie przeciwdepresyjne, pozwala na przezwyciężenie apatii oraz zmian nastroju.

Olejek z majerankiem- w medycynie alternatywnej jest stonowany jako lek na smutek, apatię i lęki.

fot.Mareefe/pixabay

Olejki dawniej

Olejki eteryczne są stosowane w celach leczniczych od wielu lat. Stosowane były już w starożytnych cywilizacjach przez Chińczyków, Hindusów, Egipcjan, Greków i Rzymian. Były one używane w kosmetykach czy lekach. Wykorzystywane były również w branży kosmetycznej. Uważano, że przedłużają one okres przydatności do spożycia i poprawiają smak potraw.

Stosujesz olejki eteryczne w swoim domu? Jakie zapachy wybierasz? Daj znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj