Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sposoby na ślimaki w ogrodach. Mamy rady jak się ich pozbyć

Facebook Twitter

Piwo? Miedziana taśma na doniczkach? Plaga ślimaków bez skorupek w ogrodach. Lubią się stołować w naszych rabatkach i na grządkach, wszędzie tam gdzie mają dostęp do delikatnych, świeżych listków. Choć poobgryzać potrafią też stare rośliny, oszpecając nasze ogrody.

Ślimaki to zmora ogrodów, chodzi o te bez muszli, gołe, które niszczą grządki i rabatki z kwiatami, żerują nocą, rano można zobaczyć gdzie buszowały, bo na roślinach i ziemi widać zaschnięte paski śluzu:

Śluz po ślimakach na krzaczkach pomidorów

Zapytaliśmy naszych słuchaczy jakie mają rady na gołe ślimaki, jak się ich pozbyć z ogrodów?

Agata:

Do płaskiego naczynia piwo wlać, lecą na połamanie” nóg”. Sprawdzone działa.

Grzegorz:

Skuteczna jest taśma miedziana. Stosuje taśmę tam gdzie nie chcę ślimaków, jest bardzo skuteczna.

Piwna pułapka to jeden ze sposobów, jakimi dzielą się ogrodnicy. Naczynie, najlepiej wysokie, zakopujemy w ziemi, zostawiając tylko otwór, wlewamy do niego piwo; ślimaki zwabione zapachem wpadają do naczynia i topią się w piwie. Taśma miedziana to również znany sposób, przyda się tym z nas, którzy rośliny hodują w donicach czy w skrzyniach. W sieci można znaleźć informację, że ślimaki unikają kontaktu z miedzią, bo prawdopodobnie ich śluz wchodzi w reakcję chemiczną z miedzią.

Miedziane obręcze stosuje Zygmunt:

Na ślimaki najlepiej zapolować wieczorem lub o świcie, można je zbierać i wyrzucać z dala od ogrodu lub utopić w wiadrze w wodą. Interesujący sposób podała Agnieszka:

Wystarczy w jednym miejscu, podczas koszenia trawy, zostawić jakiś kawałek … Przy upalnych dniach wszystkie tam „bezdomniaki” pójdą . Po kilku dniach kosimy resztę i ukazuje nam się niezła rodzinka. Pozbierać, zalać wodą. Koniecznie przykryć bo skubane wyjdą. Sypanie środkami najczęściej powoduje , że bezdomniaki wyniosą się obok i jak tylko specyfik „zniknie”, przyjdą znów…

Liście poobgryzane przez ślimaki

Wszyscy ogrodnicy są zgodni, że choć specyfiki chemiczne są skuteczne, mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Dlatego sporo słuchaczy Radia 90 proponuje naturalne metody na ślimaki.

Arkadiusz:

Kaczki są extra, nawet wiem kto ma do sprzedania:)

Irek:

Kury robią robotę

Rafał:

Kaczki, indyki lub perliczki, polecam.

A Marcin podsumowuje:

Jak się tępi ptaki, to potem się ma ślimaki

Ogrodnicy radzą, aby w ogrodach stworzyć warunki do bytowania dla naturalnych wrogów ślimaków, to właśnie ptaki- nie tylko te domowe, ropuchy, padalce, chrząszcze i jeże. Właśnie ze względu na nie, nie należy używać środków chemicznych, zanim użyjemy preparatów, sprawdźmy ich skład.

Nie są Wam potrzebne żadne trutki na ślimaki, owady czy gryzonie… Stwórzcie przyjazny ogród i „zaproście” kolczaste do siebie, one sobie same poradzą z nieproszonymi gośćmi
– czytamy na profilu Jeżonauci.

Na koniec pół żartem, pół serio rada Wojciecha:

Dać im sera na pierogi..

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021