Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską w rybnickiej bibliotece

Facebook Twitter

Rybnicka biblioteka zaprasza 28 stycznia o 18.00 na spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, powieściopisarką, która swoje niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Moderatorem spotkania będzie Agata Kołodziejczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Ałbena Grabowska

Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Kolejną stworzyła na prośbę syna – tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.

Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”, zekranizowanej przez Telewizję Polską. Każdy z trzech sezonów serialu emitowanego w 2019, 2020 i 2021 roku, gromadził przed ekranami ponad trzymilionową widownię. Pisarka współtworzyła serial, pojawiając się w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej. W swoim dorobku ma również m.in. dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w dorobku literackim Ałbeny Grabowskiej jest powieść „Matki i córki”, która opisuje trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym historycznym i osobistym traumom. Pisarka jest również autorką libretta musicalu „Pora jeziora”, wystawionego w 2020 roku przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską. Rok 2021 był rokiem jej trzech premierowych publikacji, m.in. opowieści o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzających akcję znaną z trylogii i serialu TVP.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj