Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spotkanie autorskie z Dorotą Brauntsch

Facebook Twitter

Tegoroczny Rybnicki Festiwal Fotografii zacznie się od tzw. „beforu”. W piątek 6 marca w galerii Biblioteki Miejskiej przy ul. Ks. Szafranka 7 w Rybniku odbędzie się wernisaż wystawy i spotkanie wokół książki Doroty Brauntsch „Domy Bezdomne”.

fot. wydawnictwo Dowody na Istnienie

Autorka jest reportażystką i fotografką, stypendystką w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego. Absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Jej zdjęcia publikowały m.in. Polityka, Wyborcza, Vogue.pl i DesignAlive.

O czym ta wystawa i książka?

O odchodzeniu, ale nie tylko śląskiej architektury lecz również swoistej symbiozy budownictwa chłopskiego z naturą, kiedy do wznoszenia domów używano tylko naturalnych materiałów – gliny, drewna czy kamienia, a domy stały zawsze w otoczeniu drzew…Mariusz Szczygieł napisał:

Książek reporterskich powstaje w Polsce dużo, ale mało który reporter czy reporterka pisze językiem literatury. Dorota Brauntsch umie to już od debiutu. Sprawia, że niszowy temat nabiera waloru uniwersalnego. Bo dom to archetyp.

Zaś Filip Springer powiedział:

Dorota zakochała się w murowanych domach chłopskich z okolicy Pszczyny, jak ja zakochałem się w mojej Miedziance – i straciła dla nich głowę, a nie rozum.

Książka znalazła się w pierwszej dziesiątce najciekawszych debiutów 2019 według Empikultura! A wystawę fotografii będzie można oglądać w Bibliotece przez miesiąc!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2021