Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprawa kopalni Paruszowiec: Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Facebook Twitter

Jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni Paruszowiec. Sąd uznał, że uchwała przyjęta przez Radę Miasta w Rybniku blokująca powstanie kopalni na Paruszowcu, jest ważna. "To bardzo dobry dzień dla Rybnika"- słyszymy w Urzędzie Miasta.

Agnieszka Skupień: Sąd oddalił skargę kasacyjną Wojewody Śląskiego uznając, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jest nieprawidłowe. To oznacza, że ta sprawa jest już wyjaśniona do końca, nasza uchwała jest ważna.

– mówi rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Przypomnijmy, walka z firmą, która chce w Rybniku wybudować kopalnię trwa od lat, budowy nie chcą zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy. W styczniu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że uchwała Rady Miasta Rybnika zmieniająca plan zagospodarowania przestrzennego i tym samym blokująca budowę kopalni Paruszowiec, jest ważna. Ten korzystny wyrok dla miasta Rybnika, zaskarżył jednak w kwietniu tego roku wojewoda śląski, wniósł kasację, którą dziś (14.09.) Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił.

Agnieszka Skupień: To bardzo dobry dzień dla Rybnika, bardzo dziękujemy mieszkańcom którzy stanęli murem za miastem i walczyli razem z nami, wszelkim organizacjom które się w to wszystko zaangażowały, radnym, współpracownikom, prawnikom i wszystkim innym którzy nam pomagali i nas wspierali

– mówi w Radiu 90 rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Wygraliśmy

-napisał w mediach społecznościowych Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Na uchwałę Rady Miasta Rybnika dotyczącą blokujących powstanie kopalni zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, skargę do WSA 13 lipca br. wniosła też spółka Bapro, które chce budować kopalnię w Rybniku. Póki co sąd, czekając na wyrok NSA, wstrzymał się z procedowaniem tej skargi.

Równocześnie trwa postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z 28 października 2020 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Udostępnianie i wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Paruszowiec”. Jak poinformował w zawiadomieniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska postępowanie nie mogło zostać zakończone w ustawowym terminie ze względu na skomplikowany charakter sprawy. Nowy termin wyznaczono na 28 listopada br.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj