Sprawdź bankomat! Mieszkaniec regionu pobrał pieniądze w Knurowie, a okradziono go… w USA! [PORADY]
Mieszkaniec Knurowa padł ofiarą skimmingu. Z jego konta wypłacono gotówkę w bankomacie na terenie USA. Skimming to przestępstwo polegające na tym, że sprawca skanuje dane z kart bankomatowych. Instaluje w bankomatach lub na czytnikach kart nakładki skanujące.
Nakładki umożliwiają skopiowanie paska magnetycznego. Tak skopiowana karta zachowuje się jak oryginalna, a użyta do wykonania operacji obciąża rachunek poszkodowanego. Skimming należy do najgroźniejszych przestępstw związanych z wykorzystaniem kart płatniczych.
Policjanci z Knurowa otrzymali zgłoszenie od 30-latka. Okazało się, że na terenie USA nieznany sprawca pobrał z jego konta ponad 800 dolarów.
Policjanci uczulają osoby korzystające z bankomatów: przed wypłaceniem gotówki obejrzyj klawiaturę urządzenia. Trzeba zwrócić uwagę, czy na klawiaturze nie ma podejrzanych nakładek do autoryzacji transakcji kodem pin. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych oraz gadżety z logo bankomatu. Mogą one ukrywać miniaturową kamerę. Płacąc kartą w lokalach gastronomicznych czy innych placówkach handlowych, nie powinniśmy spuszczać jej z oka.
Jak nie dać okraść?
- Należy dokładnie i uważnie przyjrzeć się bankomatowi, z którego wypłacamy gotówkę. Szczególnie obejrzeć otwór, do którego wsuwamy kartę, klawiaturę, a także ewentualne miejsca, w których mogłaby być zamontowana kamera.
- Jeśli dostrzeżemy coś niepokojącego w wyglądzie bankomatu, koniecznie powinniśmy powiadomić o tym placówkę, która jest właścicielem bankomatu. Nie powinniśmy też wypłacać gotówki z bankomatu, który budzi jakiekolwiek podejrzenia.
- Dla bezpieczeństwa warto korzystać z tych samych bankomatów – wówczas łatwiej będzie nam dostrzec zmiany wprowadzone przez złodziei.
- Podczas wpisywania kodu pin powinniśmy zasłaniać dłonią klawiaturę tak, by kamera nie zdołała zarejestrować wykonywanych przez nas ruchów.
- W czasie dokonywania płatności kartą należy dokładnie obserwować czynności osoby pośredniczącej w transakcji.
- Nie wolno pozwolić na to, by sprzedawca bądź kelner, któremu powierzyliśmy kartę, oddalał się i znikał nam z oczu. Jeśli wymagają tego warunki techniczne, powinniśmy podążyć za sprzedawcą w miejsce, w którym znajduje się terminal.
- Bezpiecznie jest ustalić sobie limity wypłat gotówkowych i transakcji dokonywanych przy użyciu karty.
- Powinniśmy na bieżąco kontrolować swoje wydatki, by móc szybko zareagować w przypadku pojawienia się niewyjaśnionych wypłat z konta.
- Zwróć uwagę na szczelinę, w którą wkłada się kartę. W miejscu tym nie mogą znajdować się elementy, które są źle spasowane, różnią się rodzajem tworzywa i kolorystyką od reszty bankomatu. Karta wsuwana do szczeliny przy wkładaniu i przy wyjmowaniu nie powinna się w niej blokować i musi się wysunąć na tyle, aby była łatwa do wyjęcia palcami. Zwrócić należy uwagę czy przy szczelinie nie znajdują się pozostałości kleju lub taśmy.
(źródło: fidelis.pl/poradnik)