Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprawdź jaki masz piec w swojej kotłowni

Facebook Twitter

Od 2022 roku będzie zakaz używania "kopciuchów" na Śląsku, w życie wejdzie uchwała antysmogowa. Co musisz zrobić przed godziną zero? O tym w programie Czas na Twoją Miejscowość w Radiu 90.

Coraz mniej czasu pozostaje na wymianę pieców najgorszej klasy. Termin graniczny dla tych najstarszych, to ostatni dzień 2021 roku. Wtedy w domach rybniczan nie powinny znajdować się już tak zwane „kopciuchy”, a nowoczesne piece 5 klasy.

Co powinni zrobić mieszkańcy Rybnika? Mówi prezydent miasta, Piotr Kuczera:

Przede wszystkim zaprzyjaźnić się ze swoją kotłownią, w takim sensie, że pomyśleć o zmianie tej przestrzeni. Jeżeli możesz coś zrobić dla Rybnika, to na pewno możesz zainwestować w swoje nowe źródło ciepła. Zachęcam do tego, aby uczestniczyć w programie „Czyste powietrze”, punkt informacyjny jest na rybnickim Kampusie. To może zrobić mieszkaniec, z punktu definicji miasta jest „zasób prywatny” oraz „zasób miejski”, tutaj miasto Rybnik ma 176 budynków- to są przedszkola, szkoły, domy kultury- i tylko 14 budynków nie jest ogrzewanych źródłem czysto ekologicznym. W najbliższych latach będziemy to zmieniać. Drugi zasób to zasób miejskiej spółki Hossa, 40 % trzeba wymienić i największy problem: 413 budynków Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. 218 czystych, ekologicznych oraz 195, które wymagają wymiany i na tym będziemy się w najbliższych latach skupiać.

„Wymienić piec…” łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Dlaczego? Prawo nie pomaga pewnych rzeczy egzekwować– mówi prezydent Kuczera:

Od czego zatem zacząć proces wymiany pieca? Zanim udamy się do sklepu po nowy piec musimy sprawdzić kilka rzeczy – radzi Bartłomiej Kozieł z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Rybniku:

Przede wszystkim namawiałbym, aby się rozejrzeć jaka infrastruktura znajduje się w pobliżu naszego domu, czy nie ma sieci ciepłowniczych czy gazowych. Z fachowcem rozeznać temat czy nie zdecydować się na likwidację pieca węglowego (…). Wszystkie programy dotacyjne, które obowiązują równolegle z uchwałą antysmogową, zakładają jednak, że ta wymiana pieca może być dofinansowana na piec dalej węglowy, pod warunkiem, że nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczych czy gazowych (…).

A jeżeli, nie mamy możliwości podłączenia do sieci gazowej czy ciepłowniczej i musimy zdecydować się na wymianę pieca na nowoczesny? Może mieszkaniec zostawić sobie piec na paliwo stałe, ale musi to być piec spełniający normy piątej klasy- mówi Kozieł, posłuchaj:

Jak i gdzie znaleźć dobry piec? Posłuchaj:

Gdzie i jak można skorzystać z dofinansowania?

– mówi Bartłomiej Kozieł. Jakiej wysokości dofinansowanie możemy uzyskać do wymiany pieca?

To dofinansowanie jest w tej chwili uzależnione od naszych dochodów na członka gospodarstwa domowego, ono waha się od 15% dla tych najlepiej zarabiających, do 90% dla tych najgorzej zarabiających. Trzeba wspomnieć, że od stycznia tego roku jest dodatkowy instrument wsparcia, tak zwana ulga termomodernizacyjna, która funkcjonuje na podobnych zasadach jak kiedyś funkcjonowała ulga budowlana. Wydatki, które przeznaczamy na termomodernizację czy wymianę źródła ciepła, dostajemy zwrot w następnym roku z Urzędu Skarbowego. Wsparcie w ramach tej ulgi też jest na poziomie około 18% (…).

Ile pieców trzeba będzie wymienić w Rybniku do końca 2021 roku? Czy wiadomo ile „kopciuchów” jest w mieście? Mówi rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, Dawid Błatoń:

Na to pytanie my sami nie potrafimy odpowiedzieć, z naszego doświadczenia wynika, że większość domów posiada stare piece, starsze niż 10- letnie, albo te piece niższych klas niż piąta, które już powoli też będą się kwalifikowały do wymiany. Problem czystego powietrza w naszym mieście z początku był rozpatrywany w kategoriach spalania śmieci, że ludzie, którzy palą odpadami, są odpowiedziani za całe zło. Teoria ta na przestrzeni lat ewoluowała, teraz podstawowym źródłem zanieczyszczenia są kotły niższych klas i niska emisja, która bierze się właśnie ze spalania tych materiałów, które prawnie są dozwolone (…).

Strażnicy miejscy cały czas kontrolują domowe paleniska, pomimo zakazów są osoby, które nadal spalają w nich śmieci:

Straż Miejska kontrolując domowe kotłownie także w ciekawy sposób przypomina o potrzebie wymiany pieca:

Stosunkowo niedawno wdrożyliśmy taką kampanię informacyjną, rozdajemy naszym mieszkańcom podczas kontroli naklejki, weryfikując oczywiście jak ten piec jest stary i ta naklejka ma mieszkańcom naszego miasta przypominać kiedy ten piec należy wymienić.

Na wymianę najstarszych pieców, które mają 10 lat i więcej, przypomnijmy raz jeszcze, mamy czas do końca 2021 roku.

Także Marek Rojczyk prezes zarządu fundacji ekologicznej Ekoterm-Silesia zachęca wszystkich, którzy chcą wymienić piec, by starali się o dotacje:

Punkt na rybnickim kampusie jest od początku roku oblegany. W jakich godzinach jest czynny?

Punkt działa 100 godzin w miesiącu, najwięcej można się dowiedzieć ze strony czystepowietrzedlarybnika.pl. (…) My radzimy, prosimy o to, aby przez tę stronę rejestrować swoje wizyty, bo jest bardzo dużo petentów, ludzi. Może się zdarzyć, że do 20 osób może stać w kolejce (…). Tylko w styczniu obsłużyliśmy 321 osób, było około 180 rozmów telefonicznych (…).

Z naszymi gośćmi rozmawiał reporter Radia 90, Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024