StartWiadomości Wiadomości dnia

Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w naszym regionie z okazji Święta Niepodległości

W zasadzie wszędzie stałymi punktami programu w czasie obchodów Święta Niepodległości są msze święte, przemarsze przez centra miast i składanie kwiatów pod pamiątkowymi tablicami czy pomnikami. Tak będzie w Rybniku, Wodzisławiu, Jastrzębiu i Żorach.

Po oficjalnych uroczystościach w Rybniku mieszkańcy będą mogli zrobić sobie wspólną fotografię na rynku. W Jastrzębiu w Kinie „CENTRUM” o 17.00 koncert w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami.

Dużo będzie działo się w Żorach: już o 10:00 w kinie „Na Starówce” koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Sari pod nazwą „Ludowo mi…”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

W tym samym czasie na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” odbędą się Otwarte Zawody Strzeleckie, a dla tych, którzy mają ochotę aktywnie spędzić Narodowe Święto Niepodległości ciekawą propozycję przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Żor. O godzinie 15:00 w hali przy ul. Folwareckiej rozpoczną się Mistrzostwa Dzielnic w Tenisie Stołowym.

Poniżej harmonogram imprez z naszego regionu:

RYBNIK

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30. W programie:

 • Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. O oprawę muzyczną mszy zadba Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik” i Rybnicki Chór
 • Kameralny „Autograph”.
 • Złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II
 • Przemarsz na Rynek
 • Wysłuchanie hymnu państwowego
 • Podniesienie flagi państwowej na maszt
 • Okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika i Wojskowego Komendanta Uzupełnień
 • Złożenie kwiatów przed tablicami pamiątkowymi
 • Zakończenie uroczystości

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

O godzinie 10.00 pod pomnikiem w Jastrzębiu-Bziu odbędą się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.

W ramach uroczystości uczniowie Zespołu Szkół nr 13 z Bzia przedstawią program artystyczny o treści patriotycznej, a oprawę muzyczną zapewni orkiestra KWK „Borynia”. Kwiaty pod pomnikiem złożą m.in. przedstawiciele władz miasta, związków kombatanckich, służb mundurowych, harcerze, a także delegacje szkół.

Z kolei o godzinie 11.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odprawiona zostanie Msza celebrowana w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem Solidarności.

Z okazji Święta Niepodległości w kinie Centrum odbędzie się koncert w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina Centrum.


WODZISŁAW ŚLĄSKI

W imieniu Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecy zapraszamy mieszkańców Wodzisławia Śląskiego do wspólnego świętowania oraz zachęcamy do wywieszenia flag państwowych. Tradycyjnie już obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 11 listopada o godz. 10:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy uczestnicy przemaszerują na Plac Korfantego, gdzie odbędą się okolicznościowe uroczystości. Wydarzenie dla Miasta Wodzisławia Śląskiego organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury.

Program obchodów:

 • godz. 9:30 – Zbiórka wraz z pocztami sztandarowymi przy Muzeum
 • godz. 9:40 – Przemarsz do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • godz. 10:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny
 • po mszy św., około godz. 11:15 – Uroczystości okolicznościowe pod pomnikiem Powstańców Śląskich z udziałem Jednostki Strzeleckiej 2023

ŻORY

Obchody Święta Niepodległości w Żorach rozpoczną się o godzinie 10:00 – wtedy w kinie „Na Starówce” odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Sari pod nazwą „Ludowo mi…”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Również 11 listopada o godzinie 10:00 na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” odbędą się tradycyjne Otwarte Zawody Strzeleckie, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta. W strzelaniu do tarczy swoich sił będą mogły spróbować dzieci, młodzież oraz dorośli.  Najlepsi zawodnicy w każdej z kategorii wystartują następnie w konkurencji „strzał do kura”. Dla zwycięzców przewidziano puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Udział w zawodach jest bezpłatny.

Dla tych, którzy mają ochotę aktywnie spędzić Narodowe Święto Niepodległości ciekawą propozycję przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. O godzinie 15:00 w hali przy ul. Folwareckiej rozpoczną się Mistrzostwa Dzielnic Żor w Tenisie Stołowym. W zawodach mogą wziąć udział osoby dorosłe, które nie są czynnymi zawodnikami PZTS. Zgłoszenia są przyjmowane do 9 listopada w kasie hali MOSiR oraz mailowo pod adresem: m.wieclaw@mosir.zory.pl Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszeniowa i regulamin zawodów znajdują się na stronie internetowej www.mosir.zory.pl.

Oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada, o godzinie 11:30. Przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego, a następnie o godz. 11:40 pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka. W samo południe w kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Zostaw komentarz