Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprawdzamy jak miasta regionu pomogą Ukraińcom w razie wybuchu konfliktu zbrojnego

Facebook Twitter

W Radiu 90 sprawdzamy jak miasta regionu pomogą Ukraińcom w razie wybuchu konfliktu zbrojnego. Jak już wiecie, Rybnik przygotowuje dla uchodźców budynek szkoły w Niedobczycach, a pozostałe miasta?

W Żorach będzie dla nich 30 miejsc na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Roju

– zapowiada rzecznik prasowy żorskiego magistratu:

Adrian Lubszczyk: Żory są otwarte na wszelką pomoc dla naszych sąsiadów z Ukrainy. My jako miasto zgłosiliśmy obiekt w którym moglibyśmy gościć napływających uchodźców, tym obiektem jest Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy w Żorach w Roju, tam mamy przygotowanych na już 30 miejsc dla uchodźców, to są pokoje 2 osobowe gdzie mogliby od zaraz zamieszkać. Oczywiście jesteśmy też otwarci na dalszą pomoc, już dzisiaj wielu Ukraińców w Żorach mieszka i pracuje, to jest społeczność która się bardzo dobrze w nasze miasto wpisała i zintegrowała. My jesteśmy otwarci na wszelką pomoc.

W Jastrzębiu-Zdroju także chcą pomagać, choć jak mówi rzeczniczka magistratu, miasto nie posiada wolnych budynków:

Izabela Grela: Na pewno Jastrzębie-Zdrój będzie chciało pomóc jeżeli zajdzie taka potrzeba, niestety na terenie naszego miasta nie mamy domów studenckich, internatów czy wolnych mieszkań, ale prezydent zapewnia, że jeśli taka pomoc tymczasowa będzie potrzebna, to dostosujemy obiekty miejskie dla uchodźców z Ukrainy i na pewno wesprzemy także wyżywieniem i zabezpieczeniem ich potrzeb. Jako Jastrzębie mamy też partnerskie miasto na Ukrainie, to jest Borszczów i tam wysłaliśmy list w którym pytamy czy coś potrzebują i czy jest wskazana jakakolwiek pomoc.

Na pomoc uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć również w Wodzisławiu Śląskim – mówi rzeczniczka tamtejszego urzędu:

Klaudia Bartkowiak: Wodzisław jak zawsze jest otwarty na zapewnienie pomocy uchodźcom, mamy tutaj taką formę która mogłaby być dostępna dla uchodźców, czyli moglibyśmy im dać możliwość wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta, oczywiście osoba która uzyskałaby status uchodźcy mogłaby mieć przydzielony taki lokal mieszkalny w oparciu o zapisy naszej uchwały miejskiej z 2021 roku, jednakże musimy pamiętać, że priorytetem który z takiej uchwały wynika jest to, by mieszkania były przede wszystkim zabezpieczone dla osób mieszkających na terenie miasta.

W Cieszynie urzędnicy zapowiadają, że w razie zaostrzenia konfliktu na Ukrainie, takie miejsca dla uchodźców powinny się znaleźć w zasobach komunalnych miasta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022