Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprawdzamy, które gminy zapłaciły już podatek od wyrobisk górniczych

Facebook Twitter

Większość gmin górniczych z naszego regionu rozliczyło już podatek od wyrobisk górniczych. Wracamy do tematu po tym, jak Rybnik ogłosił, że zwrócił ponad 43 miliony złotych podatku zapłaconego przez podmioty górnicze w latach 2003 – 2011.

fot. pixabay.com

Od wielu lat część samorządów z naszego regionu mierzy się z tym problemem. To wynik niejasnych przepisów dotyczących kwestii opodatkowania. Orzeczenie w tej sprawie wydał w 2011 roku Trybunał Konstytucyjny.

Kto już też ma „czyste konto”?

Rozliczone od 2018 roku są Pawłowice. Przypomnę, że w sumie zwróciły 50 milionów złotych. Mszana największe zwroty podatku od wyrobisk górniczych miała w 2015 i 2016 roku. Łącznie musiała zwrócić ponad 16 mln złotych. Zwroty z tytułu oprocentowania wyniosły prawie 2 mln złotych. Jak wspominają urzędnicy: wskutek konieczności zwrotu podatków od wyrobisk górniczych Mszana znalazła się na ostatnim, 1563 miejscu w rankingu zamożności samorządów publikowanym przez czasopismo samorządowe „Wspólnota” za 2015 rok.

W ubiegłym roku temat zwrotu podatku od wyrobisk górniczych zamknęły Rydułtowy, to była kwota około 3 milionów złotych. Ponad 7 milionów musi zwrócić jeszcze Pszów: tu podpisana jest ugoda ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Miasto ma na to jeszcze 7 lat, płaci w ratach, oddano już 8 i pół miliona. Podobna ugoda obowiązuje Radlin, miasto też płaci ratalnie, zwrot obejmuje lata 2006-2010. Urzędnicy nie podają kwot, zasłaniając się tajemnicą skarbową.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024