Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprawdzono plecy maluchów w Krzyżanowicach

Facebook Twitter

Wszystkie przebadane dzieci mają wady postawy, wszystkie wymagają postępowania korekcyjnego. Takie dane przynosi badanie w kolejnej gminie powiatu raciborskiego.

fot.sharpemtbr/ pixabay.com

W miesiącach grudzień 2019 r. oraz styczeń 2020 r. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu przeprowadził badania postawy ciała dzieci klas I-III szkół podstawowych gminy Krzyżanowice. Łącznie przebadanych zostało 274 dzieci.

Wyniki z przeprowadzonych badań przedstawiają się następująco:

  • 6 dzieci, co stanowi nieco ponad 2% wszystkich przebadanych, wymaga domowych ćwiczeń korekcyjno – wyrównawczych (są to dzieci, które powinny jedynie wzmocnić odpowiednie grupy mięśniowe ćwiczeniami domowymi),
  •  220 dzieci, czyli ponad 80% badanych dzieci, wymaga ćwiczeń korekcyjnych szkolnych, które powinny odbywać się dwa razy w tygodniu w szkole ze względu na konieczność wzmocnienia i rozciągnięcia odpowiednich grup mięśniowych,
  • 48 dzieci, czyli prawie 18 % badanej populacji, wymaga podejścia specjalistycznego gdyż wystąpiły u nich zarówno wady w płaszczyźnie strzałkowej jak również czołowej i poprzecznej (skoliozy jednołukowe, dwułukowe i trzyłukowe z rotacją trzonów kręgowych) oraz asymetrie w obrębie miednicy,
  • niestety podczas badań nie stwierdzono u dzieci postaw prawidłowych, które nie wymagałyby żadnego postępowania korekcyjnego.

Pełną statystykę przeprowadzonych badań przedstawi Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu podczas planowanej prelekcji dla rodziców. Tematem spotkania będzie profilaktyka oraz o możliwości skorzystania z pomocy dzieciom, u których wady postawy wymagają uczestnictwa w zajęciach korekcyjnych na różnym poziomie.

To kolejna grupa przebadana pod kątem wad postawy w powiecie raciborskim, wszędzie nie ma powodów do radości. Dzieci mają krzywe plecy, bo długo siedzą przed komputerami, do tego np. w nienaturalnej dla kręgosłupa pozycji z podwiniętą nogą. Dochodzi jeszcze brak ruchu i ciężkie tornistry. A przypomnijmy: ciężar plecaka nie powinien przekraczać od 10 do 15% masy ciała dziecka. Najcięższy tornister zważony w ubiegłym roku przez Sanepid z Raciborza ważył 9,8 kg (przy wadze ucznia 65,3 kg).

Powiat raciborski zapowiada kolejne badania wad postawy, tym razem w Krzanowicach oraz w Nędzy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2021