Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprzedawca ma obowiązek poinformowania o cenie sprzed promocji. Nowe prawa konsumentów weszły w życie

Facebook Twitter

Nowy rok przynosi nie tylko podwyżki, prądu, gazu, żywności, podatków czy opłat za wywóz śmieci. Z początkiem 2023 roku mamy też powody do zadowolenia. To między innymi nowe prawa dla konsumentów. Pełen pakiet przepisów wszedł w życie 1 stycznia.

Fot. pixabay.com

Wśród korzystnych zmian jest między innymi walka z fikcyjną promocją. Od teraz sprzedawca ma obowiązek poinformowania o cenie sprzed promocji. Rozmawialiśmy z Dariuszem Kalembą powiatowym rzecznikiem konsumentów w Wodzisławiu Śląskim:

Dariusz Kalemba: Jeżeli chodzi o ofertę towarów w internecie, opatrzenie tej oferty ceną w przypadku obniżki tej ceny z tytułu wyprzedaży albo promocji – to dotyczy także sklepów stacjonarnych – konsument powinien być poinformowany o cenie poprzedniej, najmniejszej występującej do 30 dni wstecz.

W myśl nowych przepisów kupujący podczas nieumówionej wizyty w domu lub wycieczki będą mieli więcej czasu na odstąpienie od umowy:

Dariusz Kalemba: Na pewno korzystne są zmiany dotyczące seniorów, jeżeli chodzi prawo od odstąpienia od umowy zawartej w mieszkaniu, czyli przedłużono czas do odstąpienia od takiej umowy do 30 dni od jej zawarcia, zawartej podczas nieumówionej wizyty w domu konsumenta lub wycieczki. To jest pierwsza taka regulacja, która uważamy, jest na znaczną korzyść dla konsumentów.

Dariusz Kalemba powiatowy rzecznik konsumentów w Wodzisławiu Śląskim.

Zakupy online mają być także bezpieczniejsze. Sprzedawca ma obowiązek uwiarygodnić opinie klientów- dodaje Dariusz Kalemba Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Wodzisławiu Śląskim:

Dariusz Kalemba: W statystykach wychodziło na to, że każdy z nas w ponad 50% kieruje się opinią wystawioną na temat danego towaru. Teraz przedsiębiorca będzie musiał poinformować konsumenta, na jakiej podstawie te opinie są publikowane. Czy to są opinie wystawiane przez klientów, którzy zakupili dany towar, czyli żeby uwiarygodnić te opinie. Myślę, że to jest dobra droga dla każdego z nas, kto kupuje towary online.

Dzięki nowym przepisom łatwiej i taniej będzie można kupić bilety na koncerty czy mecze. Zakazana będzie ich odsprzedaż, zakazane będzie bowiem wykupywanie ich przez przedsiębiorców za pośrednictwem botów:

Dariusz Kalemba: Ma być zakaz odsprzedawania konsumentom biletów na imprezy kulturalne lub sportowe. To się objawiało tym, że byli przedsiębiorcy, którzy za pośrednictwem botów dokonywali masowego zakupu biletów. To powodowało zwyżkę cen na te imprezy.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023