Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Srogie mandaty dla kierowców za niesprawne układy oczyszczania spalin

Facebook Twitter

Inspektorzy prowadzący kontrole na granicy w Cieszynie stwierdzili kilka przypadków niedziałających układów oczyszczania spalin. W dwóch pojazdach układy SCR były niesprawne, a w kolejnym – instalacja elektryczna pojazdu została specjalnie zmanipulowana poprzez zamontowanie emulatora. Efekt we wszystkich przypadkach był jednak ten sam – pojazdy nie zużywały płynu AdBlue, co oznacza, że ich silniki emitowały do atmosfery spaliny zanieczyszczone bardziej niż powinny.

fot. ITD KAtowice

Kontrole ukierunkowane na wykrywanie nieprawidłowości w samochodowych układach oczyszczania spalin po raz kolejny zorganizowali śląscy inspektorzy z oddziału z Wodzisławia Śląskiego. Na granicznym punkcie kontrolnym w Cieszynie, kontrolowano pojazdy wjeżdżające do Polski. Inspektorzy w jednym ze sprawdzanych pojazdów wykryli zamontowane dodatkowe urządzenie, które podłączone było do instalacji elektrycznej pojazdu.

Miejsce zamontowania emulatora. fot. ITD KAtowiceWysyłało one do komputera pojazdu specjalnie spreparowane sygnały, które komputer interpretował jako pochodzące od prawidłowo działającego układu oczyszczania spalin. W rzeczywistości jednak układ SCR nie pobierał płynu AdBlue i nie oczyszczał spalin tak, jak powinien. Urządzenie zostało zdemontowane, a kierowcę ukarano mandatem w kwocie 2 tys. zł.

fot. ITD KAtowice

W kolejnych dwóch innych pojazdach również stwierdzono niesprawne układy oczyszczania, z tą różnicą, że nie wykryto bezpośredniej ingerencji w działanie tych systemów, toteż kierowców ukarano dużo mniejszymi mandatami. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym – wobec tych trzech, nie w pełni sprawnych w zakresie ochrony środowiska pojazdów, orzeczono zakaz ich dalszego użytkowania.

fot. ITD KAtowice

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj