Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stadion Śląski na czerwono. Dla Olimpiad Specjalnych

Facebook Twitter

W poniedziałek (20.07.) wieczorem, Stadion Śląski rozświetli się na czerwono dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tego dnia rozpoczyna się Światowy Tydzień Inkluzji, organizowany przez Olimpiady Specjalne.

mat.prasowe/ Stadion Slaski - Oswietlenie Foto Lukasz Sobala/ Press Focus

Cieszymy się, że możemy ze swojej strony dołożyć cegiełkę do promowania tej wspaniałej inicjatywy. Stadion Śląski podświetlał się między innymi z okazji Światowego Dnia Zdrowia czy też Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, dlatego nie wyobrażamy sobie, żeby mogło nas tym razem zabraknąć. „Kocioł Czarownic” miał zaszczyt gościć w 2018 roku Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych i zawsze bardzo chętnie angażuje się w szczytne inicjatywy.

– powiedział Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5,3 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Najbliższe Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – z udziałem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – odbędą się od 22 do 28 stycznia 2022 roku w Kazaniu w Rosji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj