Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stadion Śląski Narodowym stadionem lekkoatletycznym

Facebook Twitter

Decyzję w tej sprawie podjął Polski Związek Lekkiej Atletyki. Chorzowski obiekt to miejsce wyjątkowe dla polskiej lekkoatletyki. Już w dniu otwarcia obiektu, 22 lipca 1956 roku, odbyły się na nim zawody lekkoatletyczne.

www.slaskie.pl

W 1957 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – NRD na Stadionie padały kolejne rekordy Polski, m.in. Henryka Grabowskiego w skoku w dal oraz Zbigniewa Lewandowskiego w skoku wzwyż. Królowa sportu przez lata odgrywała znaczącą rolę na Śląskim. Warto wymienić m.in. mecz lekkoatletyczny Polska – ZSRR, który odbył się 1 i 2 lipca 1967 roku, a podczas którego to Irena Szewińska wyrównała własny rekord świata, tym samym ustanawiając pierwszy w historii Stadionu rekord globu. Kolejny pobity został 1969 roku, kiedy to Nadieżda Czyżowa, 24-latka z Syberii, jako pierwsza kobieta na świecie pchnęła kulę poza granicę 20 metrów.

W 2018 roku oraz w 2019 roku na Stadionie Śląskim zorganizowane zostały Memoriały Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej, które zgromadziły kilkudziesięciotysięczną widownię. Były one okazją do ustanawiania kolejnych rekordów, m.in. świata Ronniego Bakera w biegu na 100m, czy Europy U23 w pchnięciu kulą Konrada Bukowskiego. Dodajmy, że Memoriał Kamili Skolimowskiej, jak i wczorajszy (25.08.) Memoriał Janusza Kusocińskiego, znalazł się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour. To po Diamentowej Lidze drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie.

Stadion Śląski nazywany jest „Kotłem Czarownic”, co nawiązuje do historycznego określenia nadanego przez brytyjskiego dziennikarza.

To znaczące miejsce dla polskiej, europejskiej oraz światowej lekkoatletyki, spełniający najwyższe normy niezbędne do organizacji międzynarodowych wydarzeń lekkoatletycznych. Po modernizacji, która zakończyła się w 2017 roku, obiekt dysponuje m.in. 9-torową bieżnią lekkoatletyczną, 2 skoczniami do skoku wzwyż, czy też 2 rzutniami do rzutu młotem i dyskiem. Posiada on również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.

Już w maju 2021 roku Stadion Śląski będzie miejscem organizacji World Athletics Relays, czyli Mistrzostw Świata w sztafetach. Obecnie jest natomiast jednym z dwóch kandydatów do organizacji Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w 2024 roku. Decyzję European Athletics poznamy jesienią.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj