StartW Radiu 90 Wiadomości dnia

Stadion Śląski rozwija murawę

Trawa pochodzi z plantacji spod Budapesztu. Jak tłumaczą w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, ten rodzaj trawy spełnia wszystkie kryteria dla trawy sportowej stosowanej na stadionach. Do Chorzowa przywiozło ją dwanaście ciężarówek, a w każdej mieści się siedemset metrów kwadratowych murawy o wadze dwudziestu czterech ton.

Gdy położona zostanie murawa, rozpocznie się montaż bieżni. Układanie bieżni lekkoatletycznej ma potrwać do końca lipca Pierwsze imprezy na Stadionie Śląski, na którym będzie 54 tysiące krzesełek, mają zostać zakontraktowane jesienią.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, trawnik sportowy rolowany firmy Pannon Turfgrass Kft. składa się przynajmniej w 90 proc. z wiechliny łąkowej i najwyżej w 10 proc. z żywicy trwałej, przez co jest gęsty i odporny na deptanie. Rolki trawy o grubości 2,5 cm mają 120 cm szerokości i długość od 10 do 12 metrów i pokryją powierzchnię blisko 7,5 tys. metrów kwadratowych, czyli boiska o wymiarach 105×68 metrów. Trawnik tego rodzaju został zainstalowany m.in. na EURO 2008 na stadionach w Innsbrucku i Klagenfurcie, a w naszym kraju na EURO 2012 we Wrocławiu oraz na stadionach Legii Warszawa, Wisły Kraków i Cracovii. Nad całością procesu układania murawy czuwa ekspert FIFA i UEFA do spraw nawierzchni trawiastych Richard Hayden.

Zostaw komentarz