Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stadion w Jastrzębiu-Zdroju z podgrzewaną murawą. Prace trwały 2 miesiące

Facebook Twitter

Stadion w Jastrzębiu-Zdroju już z podgrzewaną murawą. Na obiekcie zamontowano także system jej nawadniania. Prace trwały dwa miesiące, a później zgodnie z gwarancją nastąpił 3-tygodniowy okres pielęgnacji płyty boiska.

Zarządzający stadionem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planował inwestycję od dawna.

Podgrzewana murawa to jeden z wymogów licencyjnych PZPN

– przypomina zastępca dyrektora jastrzębskiego MOSiR-u, Michał Szelong:

Zgodnie z wymogami licencyjnymi PZPN-u zespoły grające w fortuna pierwszej lidze w tym sezonie miały mieć na wszystkich obiektach, z których korzystają, systemy podgrzewania murawy. W związku z pandemią ten okres został przesunięty, natomiast my przygotowaliśmy się do tej inwestycji już w roku ubiegłym i pod względem technicznym i finansowym. Rada miasta przyznała w budżecie na rok 2020 2 miliony 100 tysięcy złotych na tą inwestycję. Nie czekając na prolongatę przyszłoroczną, wykonaliśmy tą inwestycję już teraz.

Prace przebiegały w dwóch etapach – dodaje dyrektor Szelong:

Pierwszym etapem było wprowadzenie automatycznych zraszaczy, czyli systemu nawadniania, którego nie było. Potem już zaczęły się prace związane z murawą, raz lepiej, raz gorzej. Prowadzenie 28 kilometrów kabli grzewczych jednak jest długofalowym planem, ale w miarę się udało. W terminie inwestycja została zakończona. Czekamy na prąd, będziemy sprawdzać jak to będzie zimą wyglądało, jeżeli będzie zima taka, która będzie powodowała włączenie tej instalacji.

Dzięki racom udało się także poprawić jakość samej nawierzchni murawy:

Zrobiliśmy wszystko, żeby po tych pracach wykopkowych, jak co niektórzy nazywali, murawa została, my zdecydowaliśmy, że inwestycja będzie przebiegała w sposób nacinania murawy i wprowadzeniu tych kabli grzewczych. Po zrobieniu tego, jeszcze na etapie trwania podłączeń, rozpoczęliśmy zabiegi pielęgnacyjne murawy. Firma, która z nami współpracuje zrobiła pewne analizy, podpowiedziała jakie nawozy musimy użyć, żeby trawa nabrała naprawdę dobrego kolory, siły i mocy. Myślę, że na tę chwilę nie musimy się jakości murawy wstydzić.

Dodajmy, że jakość nowej murawy sprawdzili już piłkarze GKS-u Jastrzębie, którzy po długiej przerwie zagrali na stadionie przy ulicy Harcerskiej. Mecz z ŁKS-em Łódź wprawdzie przegrali ale liczą, że w kolejnych zaczną zdobywać punkty „u siebie”.

Budowy systemu podgrzewania i nawadniania murawy Stadionu Miejskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Harcerskiej w Jastrzębiu-Zdroju podjęło się konsorcjum firm, których liderem jest BEN – BUD Sp. z o.o.

W murawę zostało wbudowanych 13 specjalistycznych zraszaczy. Sterowniki zostały umiejscowione w głównym budynku, powstała także specjalna studnia głębinowa, gdzie znajdują się pompy, aby zwiększyć wydajność i ciśnienie wody na boisku. Wszelkie próby systemu nawadniania, przeprowadzone w trakcie odbioru końcowego wypadły pozytywnie i bez zastrzeżeń

Drugim etapem inwestycji – najważniejszym – było wprowadzenie około 28 kilometrów kabla grzewczego w murawę i wyprowadzenie do małych szaf sterujących, podłączonych do dużego transformatora średniego napięcia, który został wyprodukowany specjalnie na cele wspomnianej inwestycji. Został on wbudowany w skarpę znajdującą się od strony ulicy Zielonej.
Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj