Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starosta Bizoń: Szacujemy, że do wymiany w całym powiecie pozostało około 30% pieców

Facebook Twitter

Szacujemy, że do wymiany w całym powiecie pozostało około 30% pieców - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 starosta wodzisławski, Leszek Bizoń. Jak podkreślał poranny gość, powiat wodzisławski nie ma precyzyjnych danych, podobnie jak nie mają ich gminy.

Leszek Bizoń: Próbowaliśmy to w pewien sposób weryfikować, gminy się nie do końca identyfikują z tymi szacunkami. Myślimy, że jeszcze gdzieś spokojnie koło 30% takich kopciuchów pozostało.

Radio 90: Pana zdaniem powinny być kary za niedostosowanie się do uchwały antysmogowej?

Leszek Bizoń: Powinny być na tyle możliwości i wsparcie dla tych którzy wymieniają te kotły, aby byli w stanie to wymienić. Ci, których było na to stać, to to zrobili. W tej grupie, która nie wymieniła, to jest jeszcze szereg osób, których nie stać i opalanie węglem i tym co mają, to jest dla nich konieczność.

starosta wodzisławski Leszek Bizoń

Przypomnijmy, że już w kwietniu 2017 roku podpisano uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. Zatem o konieczności wymiany najstarszych pieców do końca tego roku, wiemy od czterech lat. Tymczasem wielu tego nie zrobiło i czekało na ostatni moment.

Taką mamy mentalność

– nie ukrywa starosta wodzisławski:

Leszek Bizoń: To jest taka nasza przypadłość, „jeszcze mam czas, zrobię to w przyszłym roku..” i tak czas uciekał, a w tej chwili jest za pięć dwunasta i większość się budzi. Wiem, że firmy, które wymieniają kotły i robią tego typu usługi są zawalone robotą i trudno znaleźć jakąś na usunięcie awarii, nie mówiąc już o wielkiej inwestycji.

Jak wygląda sytuacja z wymianą pieców w budynkach administrowanych przez wodzisławski powiat, czy rybnicki szpital podbiera lekarzy z wodzisławskiej lecznicy i kiedy rozpocznie się remont ulicy Radlińskiej? O tym dowiecie się słuchając porannej rozmowy Arkadiusza Żabki ze starostą Leszkiem Bizoniem. Znajdziecie ją tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj