Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starosta Bizoń: Trudno powiedzieć, kiedy szpital stanie na nogi

Facebook Twitter

W tak fatalnej sytuacji wodzisławski szpital jeszcze nie był.

Z powodu koronawirusa został zamknięty, bo na dziś (10.04.) zakażonych jest tam już 40 osób z personelu. Liczba może być większa, bo dane z wymazów cały czas spływają. Szpital znalazł się też w fatalnej sytuacji finansowej, starosta apeluje do władz województwa i czeka na finansowe wsparcie.

Za funkcjonowanie szpitala odpowiada wodzisławski powiat. O tym, co dalej Arkadiusz Żabka rozmawiał ze starostą Leszkiem Bizoniem porannym gościem Radia 90:

Radio 90: Czy dzisiaj jest pan w stanie powiedzieć, kiedy szpital stanie na nogi? Czy w ogóle w najbliższym czasie będzie można powiedzieć coś takiego?
Czy szpital stanie na nogi, to wielkie słowa. Kiedy stanie na nogi, to trudno w ogóle powiedzieć. Raczej pytanie -kiedy zacznie przyjmować pacjentów i zacznie w miarę normalnie funkcjonować. Myślę, że jeszcze to nie będzie w kwietniu. Jeżeli to końcówka kwietnia, to jest bardzo optymistyczna wersja. Może nie wszystkie oddziały, ale chcemy w miarę uruchomić te oddziały, które będą w stanie funkcjonować.

Kluczowa dla szpitala jest chirurgia i to ten oddział powinien zostać jako pierwszy uruchomiony. Niestety to tam właśnie jest najtrudniejsza sytuacja kadrowa. Trudno dziś lekarzy namówić do pracy w tym szpitalu, bo wszyscy wiedzą, w jak fatalnej sytuacji się znalazł. Narodowy Fundusz Zdrowia obniżył o 3 mln 700 tysięcy kontrakt dla lecznicy. Dlatego też starosta Leszek Bizoń prosił NFZ o rozłożenie tych kwot na raty. Zgody takiej nie otrzymał. Apelował też do wojewody śląskiego o pomoc w tej sprawie i wsparcie finansowe. Póki co pieniędzy nie dostał, ale otrzymał z województwa sprzęt ochrony osobistej:

Stąd mój apel do wojewody. Może wojewoda służbami albo swoją decyzją wpłynie na narodowy fundusz. Niezależnie od tego te środki, które otrzymujemy praktycznie mamy na pokrycie wynagrodzeń dla pracowników. Brakuje na zapłatę wymagalnych zobowiązań na rzecz dostawców materiałów, dostawców leków, dostawców usług. Szpital ma większe wydatki związane z walką z koronawirusem i zabezpieczeniem personelu, pomieszczeń, dezynfekcją.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z porannym gościem Radia 90 Leszkiem Bizoniem starostą wodzisławskim do odsłuchania poniżej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022