Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mamy prawo czuć się gorszą kategorią Polaków! Starosta cieszyński o zamkniętej granicy

Facebook Twitter

"Mamy prawo czuć się gorszą kategorią Polaków! Znów rzucono nam kłody pod nogi, kiedy jest wystarczająco ciężko". To fragment stanowiska starosty cieszyńskiego, Mieczysława Szczurka ws. zamknięcia granicy do Czech dla mieszkańców woj. śląskiego.

Wyraził w nim oburzenie na działania czeskiego rządu. Jego zadaniem mieszkańcy pogranicza są dobrze przebadani w porównaniu do reszty kraju. Obowiązujące pod drugiej stronie Olzy prawo jest dyskryminujące i nie ma nic wspólnego z ideami Unii Europejskiej.

W obliczu zagrożenia powinniśmy się wspierać a nie dzielić.

Stanowisko Mieczysława Szczurka, starosty cieszyńskiego ws. zamkniętych polsko- czeskich granic dla mieszkańców z terenu województwa śląskiego

Mieszkańcy z terenu powiatu cieszyńskiego (jak i z całego województwa śląskiego) mają prawo czuć się gorszą kategorią Polaków i w rzeczywistości tak się czują.

Znowu rzucono nam kłody pod nogi, w czasie, kiedy i tak jest nam wystarczająco ciężko! Głośno wyrażam swój sprzeciw oraz oburzenie wobec działań Rządu Czeskiego. Uważam, że wprowadzone przez Czechów obostrzenia są nieuzasadnione, gdyż od samego początku pandemii, nasi mieszkańcy wykazali się zdrowym rozsądkiem, rozwagą oraz społeczną odpowiedzialnością za siebie i drugiego człowieka. Jesteśmy dobrze przebadani na obecność SARS-CoV-2. Przypominam, że na Śląsku wykonuje się najwięcej badań PCR w porównaniu do reszty kraju.

Jestem zszokowany tym, że po drugiej stronie Olzy obowiązuje prawo, które boleśnie dyskryminuje osoby zamieszkujące terytorium Śląska w porównaniu do reszty polskich województw. Niestety, ale w moim odczuciu zostaliśmy przez praskie władze boleśnie podzieleni, skategoryzowani, wyłącznie za to, gdzie mieszkamy. Na takie działanie Czeskiego Rządu nie ma mojej zgody i nigdy nie będzie. Braciom Czechom przypominam, że w obliczu choroby powinniśmy sobie wzajemnie pomagać, powinniśmy się wspierać, gdyż wszyscy należymy do jednej wielkiej, unijnej, Wspólnoty Europejskiej.

Apeluję do Polskiego Rządu, by ujął się za Ślązakami oraz zaczął rozmawiać ze swoim czeskim odpowiednikiem, aż do momentu osiągnięcia pełnego sukcesu, jakim będzie ponowne otwarcie granic dla wszystkich polskich obywateli.

Informuję, że dzisiaj wezmę udział w Cichym Proteście, który odbędzie się nad rzeką Olzą w Cieszynie, ponieważ chcę wyrazić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwych ustaleń Czeskiego Rządu dotyczącym przekraczania polsko-czeskiej granicy przez mieszkańców województwa śląskiego.

Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj