Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starosta Mrowiec: W piątki do końca marca pracujemy zdalnie. To powinno przynieść oczekiwane przez rząd oszczędności

Facebook Twitter

Starostwo Powiatowe w Rybniku szukając oszczędności, postanowiło przyjmować klientów od poniedziałku do czwartku. W piątki urzędnicy pracować będą zdalnie. Taki system pracy ma obowiązywać co najmniej do końca marca przyszłego roku.

Zmiany weszły w życie dzisiaj. Było to konieczne – przyznaje starosta Damian Mrowiec:

Damian Mrowiec: Decyzja została niejako wymuszona przez życie: kryzys energetyczny, finansowy spowodował, że zostaliśmy przymuszeni do takiego działania, jest to jakaś forma pewnej desperacji, ale Sejm przyjął ustawę o oszczędzaniu energii i musimy w samorządach 10% zaoszczędzić. 10% ja nie jestem w stanie zaoszczędzić tylko na wyłączaniu żarówek w związku z tym taka prekursorska decyzja, moja decyzja pilotażowa do końca marca. Ja myślę, że to da wymierny efekt, bo jednak piątek, sobota, niedziele będą wyłączone energia cieplna i ta, która oświetla budynek. Staramy się, bo ustawa wyraźnie mówi, że ten samorząd, który nie będzie oszczędzał, poniesie kary finansowe i wtedy wójt, prezydent, starosta będą musieli zapłacić karę.

Starostwa powiatowy Damian Mrowiec

W Starostwie Powiatowym w Rybniku zatrudnionych jest około 70 urzędników, w piątki pracują oni zdalnie lub w terenie:

Damian Mrowiec: Dzisiaj wszystkie moje służby działają w terenie. Byłem już obejrzeć, jak pracownicy robią to, na co mają mało czasu: wizje w terenie, oglądają drogi, drzewa do wycinki, te wszystkie rzeczy, na które mają mało czasu w tygodniu. Najważniejsze, na co pozwala ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa powiatowa ten dzień jest też przeznaczony na samoszkolenie. Chcę powiedzieć, że tygodniowo czy miesięcznie dostajemy takie ilości zmian w prawie, które trzeba ogarnąć. Chcemy, żeby petent, który przychodzi do urzędu, był fachowo obsługiwany, a nie jak to się kolokwialnie mówi po łebkach. Zatrudniam bardzo młodą, zdolną, dobrze wykształconą kadrę i nie chciałbym żadnego pracownika stracić. W związku z tym ta oszczędność pozwoli podejmować w przyszłości działania, które nie będą doprowadzały do zwolnień.

Jak podkreśla starosta Mrowiec, w nowym systemie pracy obsługa petentów będzie dalej odbywała się na wysokim poziomie:

Damian Mrowiec: Mogę tu zadeklarować, że ten dzień na pewno nie jest ani dniem straconym dla petenta, ani dla nas. Wszyscy, którzy mają jakieś sprawy do załatwienia w starostwie, będą w ciągu tych czterech dni roboczych obsłużeni w sposób rzeczowy, profesjonalny i terminowy.

Czy ten prekursorski system pracy się sprawdzi, czas pokaże. Jeżeli tak zostanie przedłużony, jeżeli nie Starostwo Powiatowe w Rybniku wróci do normalnego systemu pracy. Warto dodać, że w związku ze zmianami w piątki zamknięte będzie również biuro paszportowe działające w rybnickim starostwie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj