StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Starosta Mrowiec w Radiu 90: W sprawie węgla mamy do czynienia z hipokryzją

Rozmawiał reporter Arkadiusz Żabka:

Mamy do czynienia, tak przyglądałem się tej Katowickiej Konferencji ONZ, klimatycznej i tam było sporo hipokryzji. Zarówno tam i w Warszawie. Samorządy dostają takie dziwne sygnały, z jednej strony mówi się dekarbonizacji, z drugiej strony mówi się o węglu jako perełce polskiego przemysłu także tutaj, niestety samorządy same tego problemu nie udźwigną. Do smogu trzeba pieniędzy ogromnych i to pieniędzy państwowych nie samorządowych. Samorządowe nawet największe, które jesteśmy w stanie wydatkować, oni niczego w taki zdecydowany sposób nie załatwiają.

Powiat rybnicki zamieszkiwany jest przez blisko 80 tysięcy mieszkańców. Dominuje zabudowa jednorodzinna, a ta jest największym trucicielem. Robimy wiele w walce z zanieczyszczonym powietrzem – uważa starosta rybnicki:

Radio90: Ta wymiana pieców idzie dosyć opornie.

Idzie opornie, ale idzie. Ze strony naszej- mówię powiatu- robimy wszystko, żeby to w jakiś sposób zminimalizować. My dajemy dobry przykład jako samorząd, bo począwszy od samochodu naszego służbowego, który jest elektryczny.

Radio90: Stać powiat na elektryczny.

To nie tak. To jest kwestia dania przykładu jakiegoś. Wszystkie nasze obiekty opalamy albo gazem albo pelletem to jest też jakiś rodzaj włączenia się do tego problemu.

W tym roku uruchamiamy za ponad 2 mln złotych program wymiany azbestu dla mieszkańców powiatu – dodaje poranny gość Radia 90:

To jest jakaś ta konsekwencja tego, że jak ludzie wymieniają azbest na dachu to również myślą o tym, że skoro ktoś im pomaga wymienić pokrycie dachowe to oni ze swoich środków zmieniają sposób ogrzewania domu także ma to jakieś połączenie.

Starosta Mrowiec podkreśla, że w ubiegłym roku powiat rybnicki zasadził 76 tysięcy drzew tworząc Las Starościański. Jak dodaje subregion rybnicki czyni starania, aby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze. Jeden ma powstać w Żorach, drugi w Rybniku.

 

Zostaw komentarz