Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu będzie szukało oszczędności, ale będzie to trudne

Facebook Twitter

Podobnie jak wszystkie samorządy zobligowane przez premiera, także starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim będzie szukało oszczędności. "Będzie to jednak bardzo trudne" - mówił poranny gość radia 90, starosta Leszek Bizoń.

Starosta zapowiedział na przykład rezygnację z podświetlania budynków w tym budynku starostwa. W planach są też inne działania:

Leszek Bizoń: Podchodzę do tego bardziej zdroworozsądkowo i musimy podjąć działania te, które już cały rok podejmujemy, czyli w tej chwili kwestia modernizacji części budynków, tych najbardziej energochłonnych instalacji elektrycznych. Przechodzenie na bardziej energooszczędne oświetlenie, oprawy czy w ogóle całe instalacje. Kwestia zejścia z opłat z korzystania z mocy biernej w budynkach. To są może nie aż tak kapitałochłonne inwestycje, ale dające wymierne efekty, jeżeli chodzi o wydatki bieżące.

Energia w tym roku jest o wiele droższa. Czy już wiadomo, ile więcej starostwo za nią zapłaci?

Leszek Bizoń: Na dziś, to co zakładamy, to ciekawie nie wygląda, natomiast jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów, mamy otwarte przetargi właśnie na energię dla wszystkich naszych jednostek i z niecierpliwością i obawą czekamy na efekt.

Radio 90: Ile do tej pory starostwo płaciło za energię?

Leszek Bizoń: W tej chwili, jeżeli mówimy o samym starostwie, to były kwoty w granicach 450-460 tysięcy złotych w tych budynkach, w których my administrujemy w tej chwili. Szacunek na dziś to już jest razy trzy lub cztery.

Co z ogrzewaniem szkół? Tu nie ma powodu do zmartwień, będziemy grzali – dodaje starosta Bizoń:

Leszek Bizoń: Jeżeli chodzi o ogrzewanie, to jesteśmy przygotowani praktycznie we wszystkich placówkach włączając w to także placówki oświatowe, czyli szkoły.

Radio 90: Węgiel kupiony?

Leszek Bizoń: Nie kupiony, bo w zasadzie wszystkie placówki ogrzewamy innymi źródłami, a nie węglem. W poprzednich latach prowadziliśmy termomodernizację, wymianę kotłowni częściowo na gzowe, częściowo na ciepło systemowe. W tej chwili kończymy jeszcze jedną wymianę w Wodzisławiu w liceum ekonomicznym. Myślę, że na ten temat nie powinno być żadnych niespodzianek.

Cała rozmowa z porannym gościem Radia 90, starostą powiatu wodzisławskiego Leszkiem Bizoniem poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj