Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ukryta kamera w przedszkolu? Czemu nie! Startuje projekt ”’Małe Orły”

Facebook Twitter

Ukryta kamera w przedszkolu? Czemu nie! Nie od dziś wiadomo, że dzieci mają wyjątkowe spojrzenie na świat. Ich wypowiedzi na różne tematy zaskakują nas dorosłych, często wywołują uśmiech, czasem skłaniają do refleksji.

Dziś (1.06.) w Dniu Dziecka oficjalnie startuje projekt „Małe Orły” dzięki któremu będziemy mogli dowiedzieć jak świat widzą dzieci z Przedszkola numer 17 w Rybniku. Mówi jeden z inicjatorów projektu:

Łukasz Tomczuk: Generalnie wypowiedzi dzieci są na tyle ciekawe i mądre, że wydaje nam się, że nie powinny być zamykane w czterech ścianach przedszkola. Są w stanie dostarczyć rozrywki i humoru, które są w stanie poprawić nasz nastrój i zależało nam na tym, żeby uchwycić to wszystko w sposób naturalny ze swobodą wypowiedzi dzieci. Przeglądając YouTube brakowało tej naturalności, spotykaliśmy się ze scenariuszami, a nam zależy na tej swobodzie wypowiedzi dzieci, uchwyceniu tego i przedstawieniu szerszej publiczności.

Inicjator projektu Łukasz Tomczuk

Dzieci podkreślmy, nie wiedzą, że są nagrywane. Wszystko – oczywiście za zgodą rodziców – rejestruje ukryta kamera.

Mówi wychowawca grupy Smerfy w której realizowany jest projekt Małe Orły:

Kamila Sulska: Nie, dzieci nie wiedzą, stąd cała naturalność i spontaniczność ich wypowiedzi. Moim jedynym zadaniem jest ewentualne poprowadzenie rozmowy w taki sposób, żeby większa część dzieci dołączyła się do rozmowy, a dyskusja toczy się własnym życiem i tworzą się wspaniałe dialogi. Jest taki stereotyp, że dzieci i ryby głosu nie mają, a my chcemy pokazać, że jest wręcz przeciwnie, dzieci są ważne, a to co mówią jest cenne i mądre. Dzieci wypowiadają się w sposób elokwentny, na sprawy o których czasem my dorośli nie mamy pojęcia, że potrafią się wypowiedzieć. To właśnie udało nam się wychwycić.

Mówi wychowawca grupy Smerfy Kamila Sulska

W jaki sposób są rejestrowane wypowiedzi dzieci?

Kamila Sulska: Dzieci są nagrywane z takiej ukrytej kamery, jest ona mało widoczna i jest ozdobiona w taki sposób, że wygląda jako dodatek do ubrania, więc dzieci zachowują całą swoją naturalność. Oczywiście liczymy się z tym, że koniec końców zobaczą siebie gdzieś na filmiku, ale wydaje mi się, że dzieci z mojej grupy są same w sobie na tyle dziecięce i niewinne, że nie zmieni to ich podejścia, że pozostaniemy w tej całej naturalności i spontaniczności w tych dziecięcych wypowiedziach.

A dziś (01.06.) w pierwszym premierowy filmie przedszkolaki przeganiają koronawirusa:

W kolejnych poruszane mają być inne tematy, których autorami będą same dzieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024