Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stary bunkier z Czeskiego Cieszyna z czasów wojny uratowany, znaleziono dla niego nowe miejsce

Facebook Twitter

Sprawa pojawiła się w związku z remontem torowiska, dla zabytku trzeba było znaleźć nową lokalizację. Udało się - teraz można go zobaczyć w parku obok szpitala dziecięcego.

To schron obserwacyjny i nie można go mylić z bojowym, był przeznaczony do ochrony osób podczas działań wojennych, których służba – to np.  kolejarze – wymagała przebywania na otwartym terenie.

Obserwowanie terenu umożliwiały wąskie szczeliny o szerokości 3 mm, które były rozmieszczone po obwodzie i znajdowały się na wysokości 1,65 m. Schron posiadał dwa włazy i osobny płaski daszek z uchwytem – oczkiem dla ewentualnego zdejmowania pokrywy. Beton był zbrojony. Grubość ścian dochodzi do 20 cm. Zewnętrzna średnica wynosi około 1,4 m a wysokość 2,4 m. Wejścia do schronu zostały zasypane, wystaje tylko półmetrowy fragment z widocznymi otworami do obserwacji.

Podczas Operacji Ostrawskiej, czechosłowacka 1 Mieszana Dywizja Lotnicza – składająca się z pułku myśliwskiego wyposażonego w Ła-5FN oraz pułku szturmowego na Iłach-2, zbombardowała 2 maja 1945 r. dworzec w ówczesnym Cieszynie Zachodnim (Teschen West). Zniszczono skład amunicji, parowozownię i 35 wagonów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj