Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stary kredens, a w nim stary list. Fantastyczna historia z Rydułtów

Facebook Twitter

"Robię ten byfij w myśli dla siebie, ale nie wiem czy tak będzie, bo obecnie panuje wielki kryzys". Napisał wówczas 24-letni Henryk Thomas na kredensie z 1935 roku. Po 86 latach jego list został odnaleziony i przeczytany przez obecnego właściciela.

Jerzy Spandel z Rydułtów jest wciąż zaskoczony swoim odkryciem:

 Jerzy Spandel: Chciałem to rozebrać, skrócić ten kredens i podczas rozbiórki, dobrze że tego nie ciąłem, myślałem że to jakieś pajęczyny, a jak to przeczytałem to mi się nogi ugięły. Jest to naprawdę wstrząsający dokument, to było trochę wołanie o pomoc, bo on był w sytuacji krytycznej i w bardzo złym czasie, to było napisane w 1935r. On mówi, że nie ma tu życia, że nie wie jak to będzie dalej, chciał się żenić ale jak? Może mi się uda znaleźć grób tego pana.

A autorem listu jest Henryk Thomas z Rydułtów, syn Augusta, mieszkający w 1935 roku na ulicy Paderewskiego 11. Dziś to ulica Przerwy-Tetmajera:

Jerzy Spandel: To był wyuczony czeladnik stolarski, on ten byfyj robił dla siebie, ”ale nie wiadomo jak to będzie”- takie było jego zdanie, więc na pewno go sprzedał, bo nie miał pieniędzy. On jest naprawdę dobrze zrobiony, drzewo jeszcze pachnie żywicą. On mówi, że jest już 4 lata bezrobotny, z gminy dostaje 9 złotych na miesiąc. Kopalnie praktycznie pozamykane, jeszcze pracują Anna, Marcel i Ignacy, poza tym prosi, żeby mu to przekazać, jeżeli będzie jeszcze żył. A jeżeli będzie ktoś rozwalał ten grat, bo tak to nazwał, to by prosił żeby my to oddać, bo wtedy wspomni swoje lata.

Poszukiwani są krewni lub osoby mające informacje o Henryku Thomasie. Poniżej znajdziecie adres mailowy, pod którym można się kontaktować z obecnymi właścicielami kredensu, by ta historia miała ciąg dalszy. Mamy nadzieję, że uda się poznać dalsze losy stolarza z Rydułtów.

Kontakt: spandelek@wp.pl

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 maja 2021