Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Staszkiewicz i Macura w Radiu 90: Łączy ich Cieszyn, a jak ze współpracą? [WIDEO]

Facebook Twitter

Kolejne przedwyborcze starcie za nami. Dziś (31.10.) o poranku w Radio 90 spotkali się kandydaci na fotel burmistrza Cieszyna - urzędujący Burmistrz Ryszard Macura i Gabriela Staszkiewcz , Przewodnicząca Rady Miejskiej.

W I turze, z dwuprocentową przewagą wygrał Macura. W niedzielę (4.11.) wszystko zatem zdarzyć się może. Jak mówili w porannej rozmowie w Radio 90 łączy ich Cieszyn, ale nie wyobrażają sobie bliskiej współpracy. Tym bardziej, że dzień przed I turą doszło zdaniem Staszkiewicz do złamania ciszy wyborczej. Na czas koncertu niepodległościowego na rynku emitowanego przez telewizję publiczną ściągnięto z jednej z kamienic banery Staszkiewicz, po czym w nocy ponownie burmistrz Macura je zawiesił:

Macura: To było konieczne, takie były wymogi telewizji. Zresztą uzgodniłem to z Panią Przewodniczącą, że te banery zostaną zakryte albo zdjęte ze względu na wymagania telewizji, no i pokazanie piękna rynku. Dokonaliśmy zdjęcia, a potem zawieszenia. W moim przekonaniu chodziło o to, żeby przywrócić stan pierwotny i po prostu to zrobiłem zgodnie z umową.

Staszkiewicz: Zgodziłam się w piątek (19.10.) na zasłonięcie, ewentualnie zwinięcie tych banerów, zostały zdjęte, więc prosiłam, żeby ich już w sobotę (20.10.) nie wieszać, żeby nie było wrażenia, że wieszam to w cichy wyborczej. Nie możemy się stawiać ponad prawem. 

Czy doszło do złamania ciszy wyborczej badają organy ścigania. Werdykt poznamy jednak dopiero po wyborach. Jak podkreślali kandydaci na fotel burmistrza łączy ich Cieszyn i jego problemy. A jednym z największych problemów do rozwiązania jest komunikacja miejska – uważa Gabriela Staszkiewicz:

Myślę, że komunikacja. To co mamy w tej chwili jako komunikację miejską tak naprawdę nie spełnia wymagań naszych mieszkańców. Mamy za długie trasy, za rzadko jeżdżące autobusy, nie ma nocnych kursów. Same pojazdy są przestarzałe, tabor jest do wymiany. Tu jest dużo do zrobienia.

Urzędujący Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zwrócił uwagę na poprawę skomunikowania Cieszyna z innymi miejscowościami:

Ciągle do Cieszyna przyjeżdża sporo mieszkańców z zewnątrz, przede wszystkim z powiatu. Tu chcielibyśmy skomunikować Cieszyn. Rzeczywiście wymiana transportu też jest potrzebna, planowaliśmy ją po budowie dworca. To wynika z Regionalnych Programów Dofinansowania Zewnętrznego, my się zdecydowaliśmy najpierw na budowę dworca. Zwróciłbym też uwagę na infrastrukturę i programy społeczne.

Cała rozmowa z Gabrielą Staszkiewicz i Ryszardem Macurą tutaj:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj