Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Staszkiewicz w Radiu 90: „Musieliśmy zasypać znalezisko”

Facebook Twitter

Odkrycie średniowiecznych budynków pod obecnym rynkiem wszystkich zaskoczyło, ale musieliśmy zasypać znalezisko- nie ukrywa burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, poranny gość Radia 90. Jak już was informowaliśmy podczas prac remontowych na rynku archeolodzy odkopali piwnice i pozostałości po średniowiecznych budynkach.

fot. cieszyn.pl

Odkryto też tysiące monet, plomb, zabawek, kości, czy kafli. Wszystko zostało zasypane, bo żeby znalezisko pokazać, potrzebne są pieniądze i pomysł:

Gabriela Staszkiewicz: To jest jedna kwestia, że środki oczywiście trzeba na to zabezpieczyć, natomiast trzeba mieć też pomysł na to, w jaki sposób to pokazać, bo to nie jest takie oczywiste. Wiem, że wielu mieszkańców miało taki pomysł na po prostu przykrycie to szybą i będziemy na to patrzeć z góry. Natomiast wszystkie te znaleziska, które w tej chwili są w różnych instytutach badane, chcemy tam w tym miejscu pokazać i to będzie atrakcyjne. Zabezpieczyliśmy, zasypaliśmy, wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Radio 90: Można było wcześniej przewidzieć, że będzie taka sytuacja?

Gabriela Staszkiewicz: Nie, to odkrycie wszystkich zaskoczyło. Każdy miał jakieś podejrzenia, ale jak państwo wiecie, robiliśmy też badania za pomocą georadaru i nic takiego nie wyszło.

W związku z prowadzonymi pracami na rynku nie stanie świąteczna choinka. Drzewko ma stanąć na ulicy Głębokiej w okolicach kościoła Marii Magdaleny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024