Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Staszkiewicz: Poprosimy miasta partnerskie z zagranicy o wsparcie dla Ukraińców

Facebook Twitter

Około 1200 osób z Ukrainy przebywa na terenie Cieszyna. To ostatnie informacje, jakie przekazuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w tym mieście. Tyle wniosków na „300+”, czyli jednorazowe świadczenie dla uchodźców złożono w urzędzie.

Pomoc rzeczowa dla Ukraińców w magazynie w Cieszynie, kwiecień 2022

Jak mówi w rozmowie z radiem 90 Gabriela Staszkiewicz, w zdecydowanej większości osoby te znalazły schronienie w prywatnych domach. Dzięki szerokiej bazie edukacyjnej wszystkie dzieci znalazły miejsce w szkołach i przedszkolach – mówi burmistrz.

Trwa wydawanie wszelkiego rodzaju produktów spożywczych i higienicznych oraz ubrań. Te rzeczy przynoszą mieszkańcy, ale także miasto kupuje je dzięki wsparciu lokalnych firm.

Gabriela Staszkiewicz: Staramy się, żeby ich nie zabrakło. Tutaj dzięki współpracy z częścią naszych firm mamy środki, za które kupujemy potrzebne produkty. Na stronie internetowej też jest cała lista produktów. To są te rzeczy, które są potrzebne do ugotowania czegoś. Szampony, środki czystości, proszki itd. mieszkańcy również mogą wziąć udział w zbiórce. To jest kompleksowa współpraca zarówno firm, jak i mieszkańców, za którą bardzo dziękuję.

Pomoc rzeczową można otrzymać w Miejskich Halach Targowych. Jak zaznacza Staszkiewicz, wsparcia tego punktu miasto szuka również poza granicami.

Gabriela Staszkiewicz: Będziemy prawdopodobnie również apelować do naszych miast partnerskich tych na zachodzie Europy czy są chętni do wsparcia, bo tych potrzeb jest dużo. Właśnie do Cieszyna docierają mieszkańcy Ukrainy, ale mieszkający w całym powiecie cieszyńskim, bo rzeczywiście te nasze magazyny są dość dobrze zaopatrzone tj. grupa około 80 do nawet 120 osób dziennie, która przybywa po różnego rodzaju wsparcie

Część osób potraktowała Cieszyn jako przystanek w dalszej podróży, część planuje zostać tutaj dłużej- dodaje Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz: Jest też taka stabilna grupa, która w Cieszynie jest. Myślę, że tutaj na Uniwersytecie Śląskim, to są rodziny studentów Uniwersytetu Śląskiego. Ta grupa, która tam jest chyba największą grupą zorganizowaną w mieście, to jest ponad 100 osób, to chyba nie zmienia swojego stanu osobowego. To też w zależności od tego, co się dzieje na Ukrainie, jakie są informacje. Część osób wróciła na święta, będzie wracać do Polski, bo np. spotkała się ze swoimi rodzinami w zachodniej części Ukrainy i takie przypadki też mamy, że na chwilę ktoś wyjechał, ale wraca tutaj, bo już np. znalazł pracę.

Punkt wydawania pomocy w Miejskich Halach Targowych w Cieszynie czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, w soboty od 9.00 do 13.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj