Staszkiewicz: „Przed nami ciężki czas”. Cieszyn szuka miejsc, gdzie mieszkańcy mogą się ogrzać
219 rodzin w ubiegłym roku korzystało w Cieszynie z dodatku mieszkaniowego, kolejne 78 rodzin z dodatku energetycznego. Z roku na rok ilość osób, które prosi miasto o pomoc wzrasta. W Cieszynie zastanawiają się, ile takich rodzin będzie w tym roku.

Trwają też rozmowy z członkami miejskich służb, raz w miesiącu odbywa się spotkanie sztabu kryzysowego, wszystko przez duże problemy z dostępem do opału.
Chcemy się dobrze przygotować na nadchodzącą zimę
– mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. To może być bardzo trudny czas dla wielu osób:
Gabriela Staszkiewicz: Patrząc na ilość węgla na składach i te ceny, to rzeczywiście boimy się tego, jak mieszkańcy sobie z tym poradzą i dlatego na ostatnim spotkaniu zarządu, kryzysowym w Cieszynie rozmawialiśmy na temat tego, w jaki sposób dotrzeć do tych mieszkańców, którzy niekoniecznie są w stanie np. przez internet zamówić sobie węgiel. Musimy być przygotowani na to, że część mieszkańców będzie sobie gorzej radzić w tym okresie.
Władze miasta zaleciły analizę i możliwość przygotowania miejsc, gdzie mieszkańcy ewentualnie będą mogli się ogrzać.
Gabriela Staszkiewicz: Zostały podjęte decyzje o przygotowaniu schroniska młodzieżowego, analizie naszego gościńca sportowego jako ewentualnym miejscu, w którym osoby mogą znaleźć bezpieczne schronienie, ciepło i mogą zostać w jakiś sposób zabezpieczone. Skupiamy się przede wszystkim na osobach starszych i niepełnosprawnych. Jest też apel do wszystkich nas, mieszkańców Cieszyna, żebyśmy rozejrzeli się wokół, by popatrzyli na naszych sąsiadów. Jeśli mamy zidentyfikowane takie osoby, które mogą sobie w tym czasie nie poradzić, o zgłaszanie takich sytuacji czy to do straży miejskiej, czy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Nie zaszkodzi być przygotowanym na takie kwestie
– dodaje burmistrz. A ten rok pokazał, że samorządy musiały przygotować miejsca i przyjąć uchodźców z Ukrainy.
Gabriela Staszkiewicz: I nad tym też będziemy się skupiać. Te obiekty, które należą do miasta Cieszyn czy też należą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przypominam, że mamy w zasobach schronisko i noclegownię dla osób bezdomnych, dwie świetlice, salę konferencyjną, która może być wykorzystana na taką czasową ogrzewalnię. Mamy też sześć instytucji kultury, w których też możemy takie miejsca przygotować, żeby osoby mogły tam przez jakiś czas przebywać, być w cieple. Nie ma co się zastanawiać, co się stanie i wtedy reagować, tylko trzeba być przygotowanym.
W najbliższym czasie w mieście ma być przeprowadzona akcja informacyjna na ten temat. Urzędnicy mają również przestrzegać mieszkańców, w jaki sposób nie zostać oszukanym kupując czy zamawiając węgiel.
Czytaj także: