StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Staszkiewicz w Radiu 90: Rozmowy w sprawie oświaty jeszcze w lutym

Słowo „likwidacja” jeśli chodzi o szkołę numer 4 podziałało jak płachta na byka, ale zmiany są konieczne, nie da się od tego uciec– przekonuje burmistrz. Propozycja? Zamykamy SP 4, dzieci przechodzą do „piątki” lub „jedynki”, to inne szkoły w centrum, to wynika z danych demograficznych:

Gabriela Staszkiewicz: Mamy za dużo podstawówek, mamy za dużo budynków, natomiast w międzyczasie dostaliśmy też informacje ze starostwa powiatowego w Cieszynie, że są chętni na to, żeby budynek, który sąsiaduje bezpośrednio z Liceum im. Mikołaja Kopernika przejąć…

Radio 90: I rodzice mówią: hola, hola nie oddamy, bo to jesteśmy wyjątkowi, bo mamy małe klasy, bo mamy basen…

Gabriela Staszkiewicz: Tak, tak, tak. No argumenty są takie, że szkoła jest z dobrą atmosferą, z dobrymi nauczycielami…

Radio 90: No więc właśnie, dlaczego SP 4, dlaczego nie SP 1 czy SP 5 np. w centrum Cieszyna?

Gabriela Staszkiewicz: SP 1 czy SP 5 nie sąsiaduje z „kopernikiem”. Taką propozycję dostaliśmy ze starostwa, natomiast rozpatrujemy różne wersje.

Radio 90: Dlaczego- pytają rodzice dzieci z centrum- nie zlikwidujemy którejś na obrzeżach Cieszyna.

Gabriela Staszkiewicz: W centrum posiadanie trzech podstawówek całkowicie mija się z celem. To nie jest taki obszar, który będzie demograficznie się mocno rozwijał w najbliższym czasie. Właśnie te podstawówki na obrzeżach miasta, to są nowo powstające wokół nowo powstających osiedli.

Burmistrz Cieszyna chciałaby, aby projekt zmian w siatce szkół podstawowych- a jest ich 7 w całym mieście- trafił na sesję Rady Miasta w kwietniu:

Gabriela Staszkiewicz: Owszem, nie wykluczam również tego, że radni się nie zgodzą na taką propozycję, natomiast myślę, że warto sobie zdać sprawę z tego, że rzeczywiście z wszystkich analiz, które mamy wynika, że siedem podstawówek w całym Cieszynie to jest za dużo.   

Potrzeby, jeśli chodzi o pieniądze na oświatę, to jest problem całości społeczeństwa, budżetu nie da się rozszerzyć, a ja zaczynam szukać oszczędności, tam gdzie wydatków jest najwięcej– mówi poranny gość Radia 90. Cała rozmowa z burmistrz Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz poniżej:

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Więcej o likwidacji szkoły podstawowej w Cieszynie pisaliśmy: TUTAJ i TUTAJ.

Zobacz live ze spotkań rodziców i nauczycieli SP 4 w Cieszynie z burmistrzem miasta Gabrielą Staszkiewicz: TUTAJ i TUTAJ.

Zostaw komentarz