Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sterowanie radiowe w kolejkach. Nowatorskie rozwiązanie w kopalni JSW

Facebook Twitter

To nowatorskie rozwiązanie, po raz pierwszy w Polsce wprowadzone w kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Chodzi o sterowanie radiowe w kolejkach w KWK Borynia-Zofiówka w Ruchu Borynia. W ten sposób usprawniono proces załadunku i rozładunku, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo w miejscu pracy operatora.

fot. www.jsw.pl

W Ruchu Borynia zestawy transportowe wyposażone w sterowanie radiowe są na poziomach 950 m oraz 838 m, czyli w newralgicznych punktach kopalni. Opracowanie sterowania w tej formie zajęło rok. Teraz za pomocą pilota możliwe są nie tylko przejazdy ciągnikiem, lecz także kierowane zespołem środków transportowych, czyli tzw. belek, na których podwieszane są wozy, kontenery czy bezpośrednio materiały.

fot. www.jsw.pl

Impulsem do podjęcia działań były roboty zbrojeniowo-likwidacyjne, podczas których transportowano obudowę zmechanizowaną w elementach. Przy tak dużym tonażu materiałów podczas załadunku i rozładunku operator wciągarek znajduje się w strefie zagrożenia, gdzie może dojść do zerwania haka, wypięcia materiału lub popuszczenia hamulca wciągarki. Dzięki nowemu rozwiązaniu został odsunięty od ładowanych materiałów. Sterowanie radiowe pozwala niezależnie sterować jedną lub drugą wciągarką albo – w zależności od potrzeb – sterować dwoma maszynami jednocześnie, pilotem wyposażonym w intuicyjne przyciski.

W Ruchu Borynia obecnie działają dwie kolejki z radiowym sterowaniem. Niebawem będzie trzecia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023