Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sto życzeń na godzinę! To była noc spadających gwiazd…

Facebook Twitter

W ciągu ostatnich kilku lat, wiele sierpniowych nocy spędzili w zaciemnionych miejscach, by stamtąd obserwować Perseidy. Tym razem, na całe szczęście, pogoda nie pokrzyżowała im planów i w nocy z 12 na 13 sierpnia członkowie Koła Astronomicznego "Albireo" mogli z zachwytem podziwiać maksimum roju Perseidów.

Chociaż wielu z nas nazywa je „spadającymi gwiazdami”, to w rzeczywistości są to pozostałości komety Swift-Tuttle. Drobne cząsteczki wpadając w atmosferę Ziemi spalają się, pozostawiając na niebie jasny ślad, a zjawisko to nazywamy meteorem.

Koło astronomiczne Albireo od wielu lat sierpniowe noce spędza w zaciemnionych miejscach obserwując Perseidy – tak było i w tym roku. Na tegoroczne miejsce obserwacji wybraliśmy teren nadleśnictwa Rybnik – Kanatowiec. Chociaż w ciągu dnia padał deszcz i pogoda nie napawała optymizmem, wieczorem aura ukazała nam swoje łaskawsze oblicze – i postanowiła sprzyjać wszystkim zadzierającym głowy wysoko w kierunku nieba.

Zabraliśmy więc ze sobą karimaty, ciepłą herbatę, notatniki i wyruszyliśmy na obserwacje. Prowadziliśmy je od 22:20 do 1:00; mieliśmy okazję zobaczyć ogromną ilość Perseidów. Podobno jedna „spadająca gwiazda” to jedno spełnione życzenie, zatem kolejne musieliśmy wymyślać bardzo szybko. Niezbędny okazał się również aparat fotograficzny, dzięki któremu najjaśniejsze meteory mamy uwiecznione na zdjęciach. Moim zdaniem Perseidy to jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, które można zaobserwować gołym okiem.

Magda, KA „Albireo”

A Ty ile złapałeś gwiazd tej nocy? A może byłeś/aś świadkiem innego ciekawego zdarzenia? Zorganizowałeś/aś coś, czym chcesz się pochwalić? Masz niezwykłą pasję? Brałeś/aś udział w fajnej imprezie? Podziel się tym z innymi! Czekamy na Wasze relacje, nagrania, zdjęcia i filmy! Pisz! KLIKNIJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj