Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stoki czekają na turystów, ale przede wszystkim na śnieg. Wisła i Szczyrk przed feriami

Facebook Twitter

„Zima nas nie oszczędza” – mówi Tadeusz Papierzyński kierownik referatu promocji Wisły. O ile można cieszyć się z oszczędności na ogrzewaniu, to jednak właściciele stoków i wyciągów w Beskidach z niepokojem patrzą w niebo i pytają – gdzie jest śnieg?

źródło: www.skolnity.pl

Za tydzień pierwsza grupa dzieci i młodzieży rozpocznie ferie, wśród nich jest także nasze województwo. Śniegu na stokach – o ile w ogóle on jest – jest go na lekarstwo.

Branża turystyczna, która żyje z atrakcji, do których potrzebny jest właśnie śnieg, ma spory problem

– zauważa Papierzyński.

Tadeusz Papierzyński: Chociaż Wisła się nie pododaje, wciąż jeszcze jeżdżą wyciągi narciarskie. W poniedziałek 3 wyciągi jeździły. Jeździ orczykowy wyciąg Siglany, Klepki w Wiśle Malince oraz w centrum miasta stacja narciarska Skolnity. Z informacje ze stacji wiemy, że te warunki są całkiem dobre, nie ma jeszcze przetarć na stokach. Są jedynie lekkie przebarwienia. Narciarze, którzy chcą pojeździć, są zadowoleni, bo ruch nie jest zbyt duży na stoku, można pośmigać. Nie ukrywam, że każdy wypatruje tych mrozów albo naturalnego opadu śniegu. Czekamy na prawdziwą zimę, mamy nadzieję, że wraz z nadejściem ferii ona się w Wiśle pojawi.

Jak już nie ten naturalny, to przynajmniej niech przyjdą mrozy, będzie można naśnieżać armatkami

– mówią właściciele wyciągów i tras narciarskich.

źródło: www.skolnity.pl

Niektóre wyciągi zgromadziły zapas śniegu i systematycznie jest on uzupełniany, tak aby narciarze mogli bezpiecznie szusować

– dodaje Michał Majewski z wiślańskiego Skipassu.

Michał Majewski: Największy zapas śniegu mają ośrodki Klepki i Siglany. One działaj nieprzerwanie, w dalszej kolejności patrząc na pokrywę są Soszów i Nowa Osada. Choć aktualnie ośrodki te mają przerwę techniczną, to ilość śniegu jakim dysponują, pozwala na ich otwarcie, nawet jeśli nie będzie możliwości dośnieżenia w najbliższych dniach. Soszów planuje działać od środy a Nowa Osoada od soboty. Aktualnie działają jeszcze ośrodki Stok i Złoty Groń. Tak wygląda sytuacja przy obecnych prognozach, jeśli tylko choć trochę się one poprawią, to jesteśmy w pełnej gotowości do uruchomienia naszych systemów naśnieżania, aby zapewnić możliwie najlepsze warunki na największej ilości stacji.

Choć jak zauważa Karolina Cieślar z trasy narciarskiej Skolnity, jak na tak wysoką temperaturę, która mamy od kilkunastu dni, warunki nie są aż takie złe.

Karolina Cieślar: Mimo bardzo wiosennej pogody, warunki są ciągle dobre. Trasa jest poprowadzona na całej szerokości. Występują lekkie przebarwienia, ale nie ma przetarć. Jak na taką pogodę, z wysokimi temperaturami, z deszczami, to uważam, że jest jeszcze całkiem nieźle. Warto przyjechać na 8 rano, wtedy te warunki są znacznie lepsze, bo wiadomo, nad ranem jest niższa temperatura, zdarzają się przymrozki. Można jeszcze fajnie pojeździć. W ciągu dnia ratrakujemy od 15-17, więc na jazdę wieczorną też te warunki trochę się poprawiają.

Miejsca w pensjonatach na zbliżające się ferie jeszcze są

– zapewnia Wojciech Rozkoszny z rezydencji „Pod Ochorowiczówką”

Wojciech Rozkoszny: Nawet jeśli w krajobrazie nie widać jeszcze śniegu, to ciągle działa kilka stacji narciarskich w Wiśle. Te najbliżej nas położona, czyli Siglany. Jesteśmy dobrze przygotowani do ferii. Ceny noclegów pozostały na podobnym poziomie co w ubiegłym roku. Mamy już sporo rezerwacji, szczególnie od naszych stałych gości, ale też jest sporo nowych turystów. Miejsca wolne jeszcze są, więc jeśli ktoś ma ochotę troszkę wypocząć, to go serdecznie zapraszamy do nas. Jesteśmy dobrej myśli, że ten sezon będzie udany w Beskidach.

źródło: www.siglany.wisla.pl

Także Szczyrk czeka na opady, na razie nie wiele jest miejsc, gdzie można jeździć na nartach.

Sandra Kulka: Działa w Szczyrku wyciąg narciarski na Białym Krzyżu, stok do nauki Beskidek w Biłej oraz Arena Maxiland w Czyrnej, należąca do Szczyrk Mountain Resort. Jeżeli chodzi o kolej na Skrzyczne, dostępna ona jest chwilowo tylko dla ruchu turystycznego. Sugerujemy, by na bieżąco śledzić komunikaty na stronach ośrodków, komunikaty dotyczące warunków czynnych tras oraz czynnych kolei. Prognozy wyglądają optymistycznie, już w najbliższych dniach możemy spodziewać się w górach opadów śniegu. Czekamy i wierzymy, że zapowiedzi prognostyków się sprawdzą.

– mówiła Sandra Kulka z informacji turystycznej w Szczyrku.

Jeśli śniegu nie zabraknie, na nartostradach będzie można nie tylko jeździć, gestorzy zapowiadają podczas ferii wiele zabaw i imprez, a nawet potańcówek karnawałowych w rejonie stoków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj