Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

STOP HEJTOWI! Nie oczerniaj górnika

Facebook Twitter

Jastrzębska Spółka Węglowa rusza z kampanią przeciwko dyskryminacji osób związanych z górnictwem i mieszkańców Górnego Śląska.

Jak mówią organizatorzy akcji:

– W dobie pandemii COVID-19 z troski o swoje zdrowie i zdrowie bliskich, ze strachu o przyszłość, ludzie zaczęli szukać kozła ofiarnego. Kogoś, na kogo będą mogli wylać swoje żale, obarczyć całą odpowiedzialnością za sytuację i wyładować swój gniew. Tę rolę społeczeństwo przypisało mieszkańcom województwa śląskiego, a zwłaszcza górnikom i ich rodzinom. Praca w kopalni to jeden z tych zawodów, w których nie można pracować z domu. Fala negatywnych emocji i brak chęci podjęcia jakiejkolwiek próby zrozumienia ich sytuacji zamieniła się w masowy hejt. Górnicy są oczerniani w Internecie i mediach, a ostatnio nawet w ich własnym sąsiedztwie. Stąd apel, by wspierać się nawzajem, a nie „hejtować”.

Do akcji dołączyło wiele osób, ze świata sportu, wśród nich jeden z najlepszych niegdyś polskich hokeistów, obecnie dyrektor sportowy JKH GKS-u Jastrzębie, Leszek Laszkiewicz.

Mój tata był górnikiem i wiem jaką ciężką pracę wykonywał codziennie. Wiem, ile zdrowia go to kosztowało. Po prostu nie zgadzam się z szeroko pojętym hejtem w stosunku do ludzi ciężko pracujących. Mnóstwo ludzi na Śląsku pracuje na kopalniach. Mam ogromny szacunek do tej pracy. Postanowiłem się dołączyć do tej akcji. Oczywiście nieraz słyszę od znajomych, jak chcieli nad morzem zabukować wakacje, abo gdzieś pojechać na chwilę odpocząć – to był sprzeciw i odmawiali ludziom ze Śląska wizyty nad morzem. To jest smutne i przykre wydaje mi się, że wszędzie gdzieś indziej postawili na te badania w różnych częściach, to mogła być ta sama sytuacja. Stop hejtowi nie oczerniaj górnika – wspieram akcję – Leszek Laszkiwicz.

Dodajmy, że akcję wsparli także muzycy czy kabareciarze oraz lokalne samorządy.

Akcję wspiera wiele znanych osób i lokalne samorządy. Więcej na: www.nieoczerniaj.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj