Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Stowarzyszenia przejmują budynek po Uniwersytecie Śląskim na rybnickim kampusie

Facebook Twitter

Przez ostanie kilka lat budynek przy ulicy Rudzkiej stał pusty. W końcu władze miasta zdecydowały o przekazaniu go w ręce organizacji. Jest już Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Inkubator Przedsiębiorczości z rybnickiego Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, a także Fundacja Piątka i agencja Star Manager.

To bardzo dobra lokalizacja– mówi Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych:

Trudno sobie wyobrazić bardziej atrakcyjne miejsce w Rybniku, a że właśnie pojawiły się dwa takie projekty, skierowane i do przedsiębiorców rybnickich, i do organizacji z Rybnika, przy okazji tak się złożyło, że obiekt po Uniwersytecie Śląskim jest pusty, poszczęściło nam się i być może będziemy się tam w całości przenosili.

Otoczenie, jak i przestrzeń kampusu daje dużo dobrej energii- uważa szef agencji Star Manager Piotr Sobik:

Przestrzeń kampusu ma w sobie jakąś magię, fajną energię i od kiedy dowiedzieliśmy się, że jest w ogóle taka możliwość, bo Uniwersytet Śląski nie będzie wracał w te rejony, to od razu pomyślałem, że się o to postaramy, bo zarówno otoczenie, jak i przestrzeń kampusu daje dużo dobrej energii. (…) Z tego co wiem w ubiegłym tygodniu odbyło się takie spotkanie z kilkoma instytucjami, firmami i tak dalej, które są też zainteresowane pozostałym skrzydłem, dlatego, że my i CRIS zajęliśmy jedno skrzydło, to drugie- większe- ma być też zajęte, więc myślę, że to ożyje.

Władze miasta liczyły, że uda się sprowadzić do Rybnika inną wyższą uczelnię. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że jest to obecnie niemożliwe- mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Próbowaliśmy, przynajmniej kilka podejść było, teraz reforma szkolnictwa w pewnym sensie zdecydowała, powstała nowa ustawa i mamy w pewnym sensie na poziomie uczelni wyższych nowe rozdanie, duże miasta zostały wskazane jako te główne ośrodki akademickie. Nie chciałbym, żeby to stało kolejny rok puste, stąd mamy tutaj Inkubator Przedsiębiorczości, który bardzo dobrze koresponduje z Uniwersytetem Ekonomicznym; jest Star Manager, Kabaret Młodych Panów pomieszczenie też jedno zajął, a kolejne instytucje wyrażają chęć, np. siedziba Związku Gmin Subregionu Zachodniego, instytucja szkoleniowa, która jednoczy cały region.

Dodajmy, że roczne utrzymanie budynku kosztowało miasto około 180 tysięcy złotych. Teraz ten ciężar finansowy zostanie przeniesiony na barki stowarzyszeń.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2019