Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stowarzyszenie przy Dziupli: Kim są, dla kogo działają, co robią?

Facebook Twitter

Działają od 2014 roku i skupiają się na pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. To nie tylko niepełnosprawni, ale też osoby mające kłopoty z dostosowaniem się do życia w społeczeństwie, w swoim najbliższym otoczeniu i środowisku.

Zdarza się, że wsparcie jest udzielane nawet 150 osobom w różnym wieku, z różnymi problemami. Mowa o Stowarzyszeniu Przy Dziupli z Wodzisławia:

Sylwia Koczy: Zaczynało się od takich drobnych popołudniowych zajęć dla dzieci. Potem stowarzyszenie zaczęło pisać projekty i pozyskiwać pieniądze na różnego rodzaju działania. Były to na przykład zajęcia na basenie, wycieczki, zajęcia letnie, zajęcia zimowe. Potem napisaliśmy bardzo duży projekt, który do tej pory był naszym największym sukcesem, było to działanie mieszkania treningowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Były to osoby powyżej 16. roku życia, które w dwutygodniowych turnusach mogły całkiem samodzielnie, często pierwszy raz bez rodziców mieszkali na Podbuczu przez całą dobę. Musieli sami wyprawić się do szkoły, na Warsztaty Terapii Zajęciowej czy do Zakładu Aktywności Zawodowej. Potem po powrocie musieli sobie obiad ugotować, zorganizować czas popołudniowy no i przygotować się do kąpieli, do wieczornych zajęć i do spania. Oczywiście odbywało się to pod okiem terapeuty.

-mówi prezes Stowarzyszenia Przy Dziupli, Sylwia Koczy.

na zdjęciu: prezes Stowarzyszenia Przy Dziupli, Sylwia Koczy

Organizacja uruchomiła już drugie mieszkanie treningowe, przy ulic Kościelnej w centrum Wodzisławia. Do Podbucza wrócą latem, bo w planach jest realizacja projektu „Kolorowe Ogrody dla starszego i młodszego”. W urządzanie terenu zielonego wokół mieszkania zaproszeni zostaną też pozostali mieszkańcy Podbucza. Stowarzyszenie Przy Dziupli jest w trakcie projektu „Nie jesteś sam” finansowanego ze środków norweskich z Programu Aktywni Obywatele finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG, który skierowany jest do osób ze spektrum autyzmu, głównie z Aspergerem:

Sylwia Koczy: Przede wszystkim pracują w grupach, ale muszą też wychodzić i w praktyczny sposób zrobić zakupy czy pójść do kawiarni, do restauracji i tam te wszystkie społeczne zachowania już wypróbować sami na sobie. Relacje między sobą, relacje między obcymi osobami, które spotykają. Bardzo wartościowe były też warsztaty dla self adwokatów, które prowadzone były przez zarówno adwokatów, dziennikarzy, pedagogów, teatrologów i tam też mogli nauczyć się takiego warsztatu wypowiadania się, do prezentacji, mówienia o swoich uczuciach, odczytywania uczuć. Te zajęcia dla starszych grup mamy podzielone na sekwencje sportowe, kulinarne, trening mentalny i na przykład wychodzimy też na kręgle, świeże powietrze. Tam uczą się też sposobów spędzania wolnego czasu, jak samego siebie zmotywować do działania, jak czerpać satysfakcję z tego, co się robi.

Ale też osoby z Aspergerem uczą się relacji w swojej grupie rówieśniczej. Projekt „Nie jesteś sam” będzie trwać do końca października:

Sylwia Koczy: Projekt trwa do końca października. Za nami są warsztaty dla self adwokatów. Jesteśmy w trakcie realizowania warsztatów destygmatyzacyjnych i tutaj też takie fajne połączenie w różnych dziedzinach, ponieważ te warsztaty też mają różny wymiar. Mamy warsztaty na sportowo, ale mamy też warsztaty artystyczne. Celem tych warsztatów jest pokazanie, że każdy z nas ma jakiegoś asa w rękawie. Coś, co lubi robić, robi dobrze i każdy ma jakąś zdolność. Na tych warsztatach każdy ma okazję w takim szerokim gronie pokazać te swoje umiejętności.

Jak to wygląda w praktyce? „Stawiamy na integrację” – podkreśla Sylwia Koczy:

Sylwia Koczy: Na zajęcia sportowe do takiej grupy, która na co dzień od lat trenuje, były włączane osoby po raz pierwszy właśnie z jakimiś szczególnymi potrzebami i też pokazały, że też mogą trenować, ćwiczyć, że też mogą się wyrażać artystycznie czy to przez śpiew, czy to przez teatr. Jeżeli ktoś nie potrafi czegoś werbalnie przekazać, to może coś wyrzeźbić i takim bardzo fajnym wydarzeniem też była organizowana przez Akademię Top Team gala w Wodzisławskim Centrum Kultury, gdzie osoby ze szczególnymi potrzebami też mogły się zaprezentować przed tak szeroką publicznością. Trenują od paru lat. W akademii trenują osoby niepełnosprawne intelektualnie i z zespołem Aspergera i wszyscy są jedną wielką rodziną.

 

Ale Stowarzyszenie Przy Dziupli szkoli też pracodawców i instytucje publiczne na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych. Prowadzone są też tzw. spotkania sieciujące:

Sylwia Koczy: Te spotkania przeznaczone są dla instytucji z otoczenia osób niepełnosprawnych, które zajmują się codzienną pracą z tymi osobami, bo są to jednakowo Warsztaty Terapii Zajęciowej, ośrodki wsparcia, Zakłady Aktywności Zawodowej, ale też wszelkie instytucje wspierające: Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej. Wszyscy ci, którzy mogą z takimi osobami mieć do czynienia, spotykają się i wspólnie wypracowują taką sieć wsparcia, wzajemnego porozumienia. Tworzymy platformę komunikacji i wewnętrznej i zewnętrznej, żeby jak najpełniej pomóc takiej osobie, Niestety od rodziców często dostajemy takie sygnały, że oni nie wiedzą gdzie pójść. Mamy też szeroką bazę kontaktów dobrych specjalistów, z którymi możemy skontaktować i umówić.

Z tego powodu w stowarzyszeniu powstał punkt doradczo-konsultacyjny: dyżury odbywają się dwa razy w tygodniu popołudniami, jest też całodzienny dyżur telefoniczny. Do końca marca udzielono już 90 porad.

Sylwia Koczy: Takim dodatkowym bonusem tego projektu też są spotkania szkolące dla rodziców. Rodzice są otwarci, przychodzą, chcą tej wiedzy, doświadczenia. Chcą się uczyć i chcą pomagać dzieciom odnaleźć się w tym świecie i cieszymy się, że mamy takie grupy stałe, które się też powiększają. Są to grupy wsparcia dla rodziców, grupy edukacyjne. Udało nam się też pozyskać kilku wolontariuszy oraz panie, które przychodzą uczyć się stosowania już tych metod przez nas wypracowanych, ulepszonych, unowocześnionych i tę wiedzę zdobytą u nas mogą wdrażać na swoich zajęciach i w swojej pracy zawodowej.

Członkowie stowarzyszenia sami wciąż się szkolą, a na zakończenie projektu, jesienią, planują zorganizowanie dużego seminarium edukacyjnego, na którym spotkają się specjaliści terapeuci nauczyciele oraz rodzice.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024