Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stowarzyszenie Przy Dziupli podsumowuje projekt „Nie jesteś sam”

Facebook Twitter

To były działania skierowane do sporej grupy osób z szerokim spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Od malutkich dzieci po osoby dorosłe.

W ramach projektu „Nie jesteś sam”, jaki był realizowany w Wodzisławiu przez Stowarzyszenie Przy Dziupli, a finansowany z funduszy norweskich przeprowadzono m.in. trening umiejętności i funkcjonowania w przestrzeni społecznej. Ale nie tylko. Mówi Sylwia Koczy, prezes wodzisławskiego stowarzyszenia:

Sylwia Koczy: Były warsztaty dla self adwokatów. Młodzież ze spektrum, młodzież o szczególnych potrzebach brała udział w bardzo ciekawych, interesujących, ale przed wszystkim uczących ich i nadających im kompetencje społeczne i komunikacyjne. Byli zaproszeni goście, dziennikarz radiowy, prawnik z Warszawy, trener interpersonalny i oni prowadzili, uczyli ich, kształtowali właśnie sposoby komunikowania się – że to nie jest tylko ważne to co ja mówię, ale też jak mówię, jaką postawę przyjąć, jak ważny jest nasz ubiór. Takie praktycznie szkolenie, odrywanie scenek, próbowanie tych wystąpień publicznych – myślę, że wielu osobom pozwoliło na wyposażenie tego swojego warsztatu i mają teraz większą odwagę wśród rówieśników, w szkole.

Sukcesem projektu był powstanie punktu konsultacyjno-doradczego:

Sylwia Koczy: Jest to punkt, gdzie jest ciągły dyżur telefoniczny naszego pracownika, a także dyżur osobisty i tu każda osoba, niezależnie od potrzeb, wieku może zadzwonić, umówić się na spotkanie, uzyskać taką szeroko pojęta pomoc. Możemy przekierować, wskazać gdzie w danej sytuacji najlepiej będzie taką pomoc uzyskać.

Odbyły się również warsztaty destygmatyzujące:

Sylwia Koczy: Warsztaty były w czterech formach: wyrażaj się na sportowo, wyrażaj się artystycznie poprzez teatr, poprzez rzeźbę. To nie były zajęcia stricte integracyjne. Zaproszenia, np. Akademii Top Team, gdzie drużyny, które na stałe, od wielu lat trenują i biorą udział w zawodach, przyjęły grupę osób, które są często jakby niewidzialne albo uważane za dziwaków. Tu chodziło to, żeby pokazać „Nie, nie jestem dziwakiem, tylko mam prawo inaczej odczuwać i inaczej odbierać. Nie ma wzorca, nie ma normy, ale chcemy się nawzajem poznawać, chcemy być razem, nie obok, a przy okazji możemy razem potrenować”. Jestem zachwycona młodzieżą jak im to łatwo przychodzi.

W ramach projektu „Nie jesteś sam” część działań skierowana była do instytucji, ale i pracodawców:

Sylwia Koczy: Zorganizowaliśmy szkolenie dla pracodawców, jak edukacja jest tu najważniejsza, ale też edukacja społeczeństwa, że jednak osoby niepełnosprawne, i będziemy edukować społeczność lokalną, ale też rodziców, że każdy może pracować. To często nadaje sens życiu każdemu uczestnikowi i nawet jeżeli jest to praca bardzo prosta, pracodawca może mieć z tego benefity – nie tylko w postaci finansowej, jak dofinansowanie z PFRON-u, ale zaangażowanie w tę politykę społeczną, że można być dla innych.

Efektem realizacji projektu jest powstanie Fundacji Dla Asa:

Sylwia Koczy: Oczywiście dalej zamierzamy prężnie działać jako stowarzyszenie, ale fundacja, która jest ściśle nakierowana na osoby ze spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera i ogromna potrzeba dostrzeżenia ich potencjału, ich możliwości i stąd niepubliczna szkoła podstawowa, która jest ukierunkowana na to, aby oni w dogodnych warunkach dla siebie mogli się rozwijać. To jest miejsce dedykowane dla nich. Tutaj i rodzice i uczniowie są bardzo zadowoleni. Są już pierwsze efekty, postępy w ich pracy, w ich funkcjonowaniu. Małe zespoły klasowe, zajęcia dostosowane do ich potrzeb, do ich możliwości, ale przede wszystkim do ich zainteresowań. Chodzi o to, żeby wydobyć to coś niepowtarzalnego co każdy z nas ma – nie uczyć wszystkiego wszystkich, ale skoncentrować się na danej osobie.

Oficjalne podsumowanie projektu w piątek (21.10) w budynku dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim o 10.00. Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w tym wydarzeniu powinien skontaktować się ze stowarzyszeniem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024