Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strajk generalny na Śląsku? Może w lutym

Facebook Twitter

"Strajk generalny jest nieunikniony" - twierdzą związki zawodowe w naszym województwie i przygotowują się do największej od 32 lat akcji strajkowej na Śląsku. W tym tygodniu z informacjami dotrą także do mieszkańców regionu. Związkowcy osobiście będą informować o planowanej akcji w Wodzisławiu, Raciborzu i Rybniku.

W najbliższy czwartek (22.11.) przedstawiciele Związku Zawodowego Sierpień 80 odwiedzą kilka miejsc na Śląsku. Między innymi będzie ich można spotkać o godzinie 10.00 na targowisku przy ulicy Bogumińskiej w Wodzisławiu, a o 13.00 przed budynkami Rafako w Raciborzu i Rybniku oraz przed rybnicką Ryfamą. Mieszkańcom i pracownikom zakładów będą rozdawać ulotki informacyjne i gazetki, odpowiedzą też na pytania. Jak powiedział mi rzecznik „Sierpnia 80” Patryk Kosela akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem w miastach, w których już się odbyła.

To odpowiedź na złą politykę rządu

Związkowcy chcą by strajk generalny na Śląsku i w Zagłębiu był odpowiedzią na uderzającą w społeczeństwo złą politykę społeczno-gospodarczą rządu. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy wysłał już pismo do premiera Donalda Tuska, w którym domaga się między innymi podjęcia przez rząd pilnych działań mających osłonić ważne dla Śląska zakłady branży hutniczej i motoryzacyjnej. Związkowcy chcą także rozmów.

Będzie strajk?

Najbardziej prawdopodobny termin strajku generalnego w regionie śląsko-dąbrowskim to luty 2013 roku. Może potrwać nawet do 4 godzin, co oznacza całkowity paraliż województwa. Będzie to pierwszy strajk generalny w regionie od 32 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023