Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Straż Graniczna opuściła cieszyńskie koszary

Facebook Twitter

W połowie lutego funkcjonariusze przenieśli się do nowego obiektu w Bielsku–Białej, a historia cieszyńskich koszar sięga końca XIX wieku, wtedy podjęto decyzję o budowie nowego kompleksu, który miał zastąpić stare koszary pochodzące z 1784 roku, a które mieściły się w rejonie obecnego Placu Teatralnego.

Dziś (27.02.) budynki zostały przekazane Starostwu Powiatowemu w Cieszynie. W 1895 roku przekazano do służby pierwsze budynki, koszary nosiły imię Arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Historia cieszyńskich koszar sięga roku 1890, kiedy to podjęto decyzję o budowie nowego kompleksu koszarowego, który miał zastąpić stare koszary pochodzące z 1784 roku zlokalizowane w rejonie obecnego Placu Teatralnego. W 1895 roku przekazano do służby pierwsze budynki zespołu koszarowego. Nowe koszary nosiły imię Arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Od 1920 roku do wybuchu II wojny światowej w koszarach stacjonował 4 Pułk Strzelców Podhalańskich. W latach 30-tych ubiegłego stulecia rozpoczęło się przekazywanie byłych austriackich budynków koszarowych na cele niezwiązane z infrastrukturą wojskową. Poza wojskiem, które stacjonowało w cieszyńskich koszarach, swoją siedzibę miała także Straż Graniczna II RP.

Po II wojnie światowej do cieszyńskich koszar wprowadziły się Wojska Ochrony Pogranicza. Pierwszym miejscem stacjonowania WOP-u był cieszyński Zamek, gdzie rozlokowano początkowo pododdziały Wojska Polskiego: batalion zmotoryzowany ze składu 4 Brygady Pancernej, I Korpusu Pancernego, następnie od lipca 1945 roku elementy 4 pułku piechoty 2 Dywizji Piechoty. Jesienią 1949 roku żołnierze przenieśli się do budynków koszarowych przy ulicy Parkowej, która obecnie nosi nazwę Wojska Polskiego.

Wojska Ochrony Pogranicza stacjonowały w koszarach do 15 maja 1991 roku, czyli do czasu rozformowania tej formacji. 16 maja do ochrony granicy państwowej powołano Straż Graniczną. Tego dnia formalnie powstał Beskidzki Oddział Straży Granicznej, który zajął budynki po swych poprzednikach. 31 grudnia 1998 roku rozwiązano Oddział, a budynki przekazano do dyspozycji Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od września 2003 do czerwca 2009 w koszarach działała Samodzielna Sekcja Szkolenia, która szkoliła na potrzeby całej Straży Granicznej nowo przyjętych funkcjonariuszy. Ostatnim użytkownikiem pozostałego w rękach służb mundurowych budynku koszar była Placówka Straży Granicznej w Biesku – Białej z siedzibą w Cieszynie. 16 lutego 2015 roku funkcjonariusze SG przenieśli się do nowego obiektu w Bielsku – Białej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj