Straż Graniczna świętowała w Raciborzu 33. urodziny
Jeszcze kilka lat podawano w wątpliwość funkcjonowanie Straży Granicznej. Dziś już nikt nie ma złudzeń, że formacja jest potrzebna i pełni kluczową rolę w bezpieczeństwie kraju, bo Polska od dziesięcioleci nie była w takim niebezpieczeństwie, jak jest obecnie.

Szacowany czas czytania: 02:16
Straż Graniczna ma 33 lata
Mówiono o tym wielokrotnie podczas dzisiejszych uroczystości 33-lecia utworzenia Straży Granicznej, jakie odbyły się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Mówi generał brygadier SG Andrzej Jakubaszek Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Na miejscu był Arkadiusz Żabka.
Andrzej Jakubaszek: To święto, które odbywa się w szczególnych okolicznościach i w szczególnym czasie, kiedy znaczenie Straży Granicznej jest coraz bardziej zauważalne wśród wszystkich obywateli naszego kraju. To Straż Graniczna w obecnych czasach jest odpowiedzialna za podstawowe elementy systemu ochrony bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
Podczas dzisiejszych uroczystości ślubowanie złożyli nowi funkcjonariusze, wręczono również odznaczenia i awanse doświadczonym pogranicznikom.
Coraz więcej osób chce zasilić szeregi Straży Granicznej.
Aby zostać strażnikiem granicznym trzeba przejść egzamin. Nie należy od do najłatwiejszych, trzeba przejść między innymi pozytywnie przez wykrywacz kłamstw. Podporucznik Szymon Mościcki rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.
Szymon Mościcki: Proces rekrutacyjny jest troszkę skomplikowany. Mamy wykrywacz kłamstw, więc jeżeli osoby są pewne zdecydowane na to, żeby zasilić nasze szeregi, to jak najbardziej zachęcam składać dokumenty. Czekamy na Was! Kandydat na szefa Straży Granicznej musi jeden z elementów przejść w postaci badania wariograficznego. Tak naprawdę odsiewy zdarzają się na każdym etapie, czy to na etapie rozmowy psychologicznej, badania psycho-aktywnego, czy też na poziomie testu sprawności fizycznej.

W uroczystościach brały udział władze samorządowe, wśród niech między innymi wojewoda śląski Marek Wójcik.
Marek Wójcik: Współcześnie zarówno z powodu konieczności strzeżenia naszej wschodniej granicy, ale także różnego rodzaju zadań migracyjnych, które Straż Graniczna realizuje wewnątrz państwa, myślę, że najbardziej w historii funkcjonowania Straży Granicznej widzimy, jak bardzo jest potrzebna, jak wielkie znaczenie ma zarówno dla ochrony granicy państwa i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale także dla naszego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w rejonie przygranicznym, czy też jesteśmy beneficjentami tych działań, które Straż Graniczna realizuje w również w tych miejscowościach, które są w środku Polski.
Wydarzenie uświetniła defilada poddziałów, koncert Podhalańczyków i musztra paradna kompanii reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Czytaj także: