Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Straż Graniczna świętuje jubileusz 30-lecia istnienia [WIDEO]

Facebook Twitter

30. rocznica powstania Straży Granicznej - swoje święto mundurowi obchodzili w Komendzie Śląskiego Oddziału w Raciborzu. Apel odbył się w systemie hybrydowym, czyli cześć uczestników była na miejscu część łączyła się przez internet.

W trybie on-line wzięli w nim udział funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy aktualnie przebywają na misji w Słowenii. To pierwsza edycja wyjazdów SG do Słowenii. Wśród zaproszonych gości tak jak w latach poprzednich, była grupa wychowanków specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego dla niesłyszących i słabosłyszących w Raciborzu, która wykonała hymn Polski w języku migowym.

Święto było okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom za ich pracę i służbę. Wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie Straży Granicznej. Brązowy Krzyż Zasługi dostał Zastępcę Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Dariusza Bukowskiego. Medal „Za Długoletnią Służbę” otrzymało pięć osób. Złotym medalem uhonorowano jednego funkcjonariusza i dwie pracownice cywilne, natomiast srebrny medal otrzymało dwóch funkcjonariuszy ŚlOSG. Następnie Komendant Oddziału płk SG Adam Jopek, wręczył 8 osobom Medale „Za Zasługi dla Straży Granicznej”. Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga nadał czternastu funkcjonariuszom Oddziału Odznakę Straży Granicznej.

W dowód uznania, a także w celu podkreślenia szczególnych zasług na rzecz Śląskiego Oddziału SG medal ,,Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej” otrzymali: płk rez. Andrzej Bronowski – były Główny Księgowy ŚlOSG, Antonii Siniakiewicz – emerytowany wieloletni pracownik ŚlOSG, Waldemar Bocheński – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, Norbert Hanzel – wice Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ponadto Prezes Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Waldemar Bocheński udekorował sztandar, nadając Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej medal za zasługi w popularyzowaniu tradycji ochrony polskich granic.

Awanse na pierwszy stopień oficerski otrzymało 6 absolwentów kursu oficerskiego, na wyższe stopnie w korpusie oficerów otrzymało 3 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych – 36 funkcjonariuszy, natomiast w korpusie podoficerów 46 funkcjonariuszy. Ponadto 3 funkcjonariuszy, którzy ukończyli szkolenie w zakresie Szkoły Chorążych w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, odebrało akty mianowania na stopień młodszego chorążego SG.

Śląski Oddział Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego z siedzibą w Raciborzu jest jednym z dziewięciu oddziałów funkcjonujących w strukturze organizacyjnej Straży Granicznej. W skład Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wchodzą obecnie 4 placówki Straży Granicznej. Trzy z nich są usytuowane na terenie województwa śląskiego: Ruda Śląska z Grupą zamiejscową w Sosnowcu, Bielsko – Biała oraz Katowice – Pyrzowice, która realizuje zadania w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach z Grupą Zamiejscową w Częstochowie, natomiast jedna placówka znajduje się na terenie województwa opolskiego – PSG Opole.

Śląski Oddział Straży Granicznej administruje granicą państwa z Republiką Słowacji na odcinku o długości 87,43 km oraz z Republiką Czech na odcinku o długości 357,91 km. Obecnie wykonujemy również kontrolę sanitarną w związku z występującą na całym świecie pandemią – COVID-19. Ponadto funkcjonariusze Śląskiego OSG uczestniczą także w misjach poza granicami kraju m.in. w: Słowenii, Bułgarii, Grecji i Macedonii Północnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj