Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strażacy apelują: ”Nie wchodźcie na lód” – [WIDEO]

Facebook Twitter

Nie wchodź na lód. Wracają ostrzeżenia od ratowników i służb zarządzania kryzysowego, aby nie wchodzić na zbiorniki wodne. Ocieplenie spowodowało, że są one bardzo osłabione.

Wchodzenie na lód w obecnych warunkach jest bardzo niebezpieczne.

– czytamy w ostrzeżeniach kierowanych w szczególności do wędkarzy, a także dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

Strażacy mówią:

Nie ryzykujmy, nie wchodźmy na takie powierzchnie.

Choć wydawać się może, że mroźna pogoda skutecznie skuła lód na stawie i jest on wytrzymały, to nie we wszystkich miejscach jest on jednakowy.

To igranie z losem

– mówi wprost Rafał Zieliński, zastępca naczelnika OSP w Mnichu, jednostki strażackiej, której członkowie zajmują się ratownictwem wodnym i lodowym:

Lód jest zdradliwy i to bardzo. Każdy akwen ma specyfikę swoją, rzeka jest inna, staw jest inny, jezioro jest inne, bezpośrednio występują prądy, które nam zmieniają strukturę tego lodu, więc zrobimy pomiar i się nam będzie wydawać, że w jednym miejscu jest bezpiecznie, bo jest 10-12 cm tego lodu, a odejdziemy 3,4,5 czy 10 metrów i w innym miejscu będzie 3 centymetry. Tu jest największe niebezpieczeństwo, że nie ma jednolitej powłoki i grubości lodu na danym akwenie, w każdej chwili możemy trafić na lód, który okaże się niewytrzymały, załamie się pod nami i wpadniemy do tej wody.

Kilka minut w lodowatej wodzie powoduje osłabienie i szybką utratę sił. Wpadamy do wody w ubraniach, które od razu nasiąkają i utrudniają wyjście.

– mówi Zieliński.

Najważniejsze jest zachować spokój. Opanowanie się może w tym momencie wydawać mało racjonalne, jeżeli ktoś wpada do lodowatej wody, to będzie walczył o przetrwanie, kilka minut walki z wodą i jesteśmy bez sił, w tym momencie jeżeli nie przyjdzie pomoc to już nic nie zrobimy. Trzeba dążyć do tego żeby rozłożyć swój ciężar, próbować wydostać się na powierzchnię, rozłożyć ciężar jak najszerzej na jak największą powierzchnię. To nie jest łatwe, myśmy wielokrotnie to ćwiczyli, jest to bardzo trudne, tym bardziej jeżeli jest ktoś zmoknięty. Najskuteczniejsza rada jest taka aby nie wchodzić na zamarznięty staw czy jezioro.

Jak przyznaje Zieliński, nawet doświadczeni nurkowie i strażacy mają problem z wyjściem na lód z wody.

To naturalne, że jeśli ktoś wpadnie do wody chcemy pomóc, ale zadbajmy też o swoje bezpieczeństwo, zaalarmujmy najpierw służby i inne osoby zanim wyruszymy na pomoc

– dodaje strażak:

Nie możemy podchodzić bezpośrednio od miejsca gdzie ta osoba wpadła, czyli musimy podejść do tej osoby z tyłu, bo ten lód który jest przed nami, którędy szła ta osoba, już był narażony na obciążenie, czyli jest spękany. Oczywiście jeżeli podchodzimy to się czołgamy, bo to jest najlepszy sposób. Jeżeli jest możliwość, to zabieramy jakąś gałąź, kijek, szal, kurtkę, która nam może posłużyć po to, żeby nie mieć bezpośredniego kontaktu z tą osobą, bo może się zdarzyć, że ta osoba wciągnie nas do tego przerębla. To jest istotnie żeby ten dystans zachować i to bezpieczeństwo osoby ratującej jest bardzo ważne.

Ale jak dodaje Zieliński:

To apel nie tylko skierowany w kierunku dzieci, ale i dorosłych, bo nie brakuje również osób, które wędkują na zamarzniętych akwenach.

Do apeli strażaków dołączają również Strażnicy Miejscy.

Już podczas ferii mieliśmy pogadanki z dziećmi, teraz dalej apelujemy, ale też i patrolujemy teren wokół naszego Machnikowca

– mówi Krzysztof Mocarski, komendant Straży Miejskiej w Rydułtowach. Choć głęboko tam nie ma, ale i takie miejsce może być niebezpieczne.

Tak czasami się zdarza interwencja czy ze zgłoszenia czy monitoringu miejskiego, mimo naszych działań podejmowanych w tym zakresie zarówno prelekcji czy rozmów, czasami się zdarzy, że ktoś z młodzieży czy dzieci wejdzie. Musimy pamiętać, że mamy na sobie ciepłe, grube ubrania, które stają się od razu ciężkie po wchłonięciu wody, więc to tym bardziej stanowi niebezpieczeństwo.

A cała rozmowa z Rafałem Zielińskim do odsłuchania i zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024